Sığırkuyruğu Otu (Verbascum sp) yapraklarından esinlenerek kitosan temelli süper hidrofobik film üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of chitosan-based superhydrophobic film inspired by the leaves of Verbascum
- Tez No: 855415
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Doğa, sayılması zor, yüksek ve benzersiz özelliklere sahip çok sayıda bitki ve hayvan içeriğini barındırdığı için yüksek hassasiyetle çizilmiş bir tablo olarak tanımlanabilir. Scrophulariaceae suya çok dayanıklı bitkilerden biridir ve bu familyaya ait 360 kadar çiçekli bitki türü ile Verbascum L cinsini içerir. Doğal yüzeylerin süperhidrofobik özellikleri, yüzeydeki hiyerarşik mikro ölçekli (> 1 μm) ve nano ölçekli (tipik olarak 200 nm'nin altında) yapıların varlığına atfedilir. Sonuç olarak, sentetik süperhidrofobik yüzeylerin üretiminde topografik bir hiyerarşi genellikle gereklidir. Bu çalışmada Verbascum tüylerinin suya karşı aşırı dayanıklılık özelliğine sahip kitosan bazlı kompozit membranlar üretmek için kullanımıni kısaca tanıtılmaktadır. Üretilen filmlerin FT-IR, SEM, TGA, Hemostatik Analiz, Mtt gibi analizleri yapılmıştır. Ek olarak, kitosan filmlerine hiyerarşik tüylerin dahil edilmesi şeffaflığı ortadan kaldırmış ve yüksek su direnci özellikleriyle birlikte iyi termal özellikler göstermiştir. Bu sonuçlar kitosan filmlerin çeşitli endüstriyel ve inşaat alanlarında yüzey kaplama teknolojisini geliştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nature can be described as a painting drawn with high precision, as it contains a lot of plant and animal content with high and unique characteristics that are difficult to count. Scrophulariaceae is one of the plants that are very resistant to water, and it includes the genus Verbascum L, with about 360 species of flowering plants of this family. The superhydrophobic properties of natural surfaces have been attributed to the presence of hierarchical microscale (> 1 μm) and nanoscale (typically below 200 nm) structures on the surface. As a result, a topographical hierarchy is usually essential in fabricating synthetic superhydrophobic surfaces. This review briefly introduces the use of Verbascum hairs to produce chitosan-based membranes/composite membranes with specific properties (extreme water resistance, self-cleaning, antioxidant and antimicrobial activity, excellent mechanical strength, good barrier properties, etc..). Analyzes such as FT-IR, SEM, TGA, Hemostatic analysis, Mtt, etc., have been conducted. In addition, incorporating hierarchical haires into chitosan films has erased transparency and showed good thermal properties with high water resistance properties. These indicate that chitosan films can improve surface coating technology in various industrial and construction fields.