GNSSölçüleri ile çivril graben sistemindeki tektonik hareketlerin belirlenmesi
Determination of tectonic movements in the civril graben system with GNSS measurements
- Tez No: 855416
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çivril Graben Sistemi (ÇGS) Batı Anadolu genişlemeli tektonik rejimi içerisinde gelişmiş önemli tektonik yapılardan biridir. Toplam uzunluğu 100 km olan ÇGS, KD uzanımlı Baklan ve KB uzanımlı Dinar grabenlerinin oluşturduğu ters 'V' şeklinde bir geometriye sahiptir. Graben sistemi Dinar fayı, Çivril fayı ve Baklan fayından oluşmaktadır. Ana faylar ÇGS'nin kuzey kenarı boyunca uzanırken, güney kenarı bunların antitetik yapıları tarafından sınırlandırılmaktadır. Bu araştırmada ÇGS üzerindeki hız ve gerinim alanlarının belirlenmesi amacıyla 33 noktadan oluşan bir GNSS ağı kurulmuş olup 2022 ve 2023 yılları arasında 3 kampanya GNSS ölçüsü yapılmıştır. Ayrıca ağda yer alan noktaların geçmiş yıllardaki GNSS verilerine de ulaşılmıştır. Tüm GNSS verileri GAMIT/GLOBK yazılımı ile değerlendirilerek bölgenin Avrasya sabit hız alanı elde edilmiştir. Hız verileri kullanılarak, iki boyutlu bir gerinim analizi gerçekleştirilmiştir. Bölgenin güncel gerinim alanı Çivril Graben Sistemi içerisinde KB-GD yönlü açılmaların baskın olduğunu göstermektedir. Ayrıca Çivril fayı üzerinde gerinim bileşenlerinin sağ yönlü normal fay mekanizmasıyla uyumlu olduğu görülmektedir. Bölgenin güneyinde yer alan Acıgöl Grabeni içerisinde ise gerinimlerin minimum seviyelerdedir.
Özet (Çeviri)
The Çivril Graben System (ÇGS) is one of the most important tectonic structures developed within the Western Anatolian extensional tectonic regime. With a total length of 100 km, the ÇGS has an inverted 'V' shaped geometry formed by the NW trending Baklan and NW trending Dinar grabens. The graben system consists of the Dinar, Çivril and Baklan faults. The main faults lie along the northern border of the ÇGS, while the southern border is bounded by their antithetic structures. In this research, a GNSS network covering the ÇGS and consisting of 33 sites was established to determine the velocity fields and strain rates, and 3 campaign GNSS measurements were carried out between 2022 and 2023. In addition, the GNSS data of the sites in the network in the past years were obtained from local companies. All GNSS data were processed with GAMIT/GLOBK software and the Eurasian fixed velocity field of the region was calculated. Using the velocity field, a two-dimensional strain analysis was performed. The obtained strain field shows that NW-SE directional extensions are dominant within the ÇGS. In addition, it is seen that the strain components on the Çivril fault are compatible with the right-lateral normal fault mechanism. The strain rates are at minimal levels in the Acıgöl Graben located in the south of the region.