Meyan kökü ile enkapsüle edilmiş gümüş nanopartiküllü PLGA yara örtüsü
PLGA wound dressing with silver nanoparticles encapsulated with licorice root
- Tez No: 855423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MALBORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yara iyileştirme çalışmalarına verilen önem gün geçtikçe artış göstermektedir. Yara iyileşmesinde kullanılan yara örtülerinde doğal malzemeler kullanıldığı gibi sentetik polimerler de sıklıkla kullanılmaktadır. Çeşitli polimerler kullanılarak ve polimerlere üretim aşamasında farklı aktif ajanlar da eklenerek nanofiber yara örtüleri geliştirilmektedir. Nanofiber yara örtülerinin, yarada kullanımları açısından birçok avantajları bulunmaktadır. Bu sebeple çalışmada elektro-eğirme yöntemiyle, meyan kökü ekstraktı içeren gümüş nanopartikül katkılı PLGA (ME-AgNP/PLGA) nanofiber yara örtüleri üretilmiştir. Farklı gruplar olarak üretilen nanofiberlerin özellikleri karşılaştırılmış ve in vitro ortamda yara iyileşmesine katkıları değerlendirilmiştir. Meyan kökü içeren gümüş nanopartikül (ME-AgNP) üretiminde yeşil sentez metodu kullanılmıştır. Üretilen nanofiberlerin morfolojik, kimyasal, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri analiz edilmiştir. Antibakteriyel oldukları belirlenen nanofiberlerin in vitro hücre hattında yara iyileşmesi üzerindeki etkinlikleri değerlendirilmiştir. Yara çizik modeli oluşturulan hücre hatlarının 3 saat aralıklarla mikroskop altında fotoğrafları alınarak yara kapanma hızları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre en hızlı yara kapanması gösteren grup ME-AgNP/PLGA nanofiberler olmuştur. Bu araştırmalar sonucunda; meyan kökü ekstraktı içeren gümüş nanopartiküllü PLGA nanofiberlerin yara iyileşme sürecini hızlandırabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance given to wound healing studies is increasing day by day. In wound dressings used in wound healing, natural materials as well as synthetic polymers are frequently used. Nanofiber wound dressings are developed by using various polymers and adding different active agents to the polymers during the production phase. Nanofiber wound dressings have many advantages in terms of their use in wounds. For this reason, in this study, silver nanoparticle doped PLGA (ME-AgNP/PLGA) nanofiber wound dressings containing licorice extract were produced by electro-spinning method. The properties of nanofibers produced in different groups were compared and their contribution to wound healing in vitro was evaluated. Green synthesis method was used to produce licorice-containing silver nanoparticles (ME-AgNP). The morphological, chemical, antibacterial and antioxidant properties of the nanofibers were analyzed. The effectiveness of the nanofibers, which were determined to be antibacterial, on wound healing in an in vitro cell line was evaluated. Wound closure rates were evaluated by taking photographs of cell lines with wound scratch models under a microscope at 3 hour intervals. According to the results obtained, the group showing the fastest wound closure was ME-AgNP/PLGA nanofibers. As a result of these studies, it was determined that PLGA nanofibers with silver nanoparticles containing licorice extract can accelerate the wound healing process.