Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra L.) şerbetinin asitlendirme ve yüksek basınç teknolojisi ile raf ömrünün arttırılması
Extending the shelf life of liquorice root (Glycyrrhiza glabra L.) sherbet by using high hydrostatic pressure and acidification
- Tez No: 526441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM UYSAL PALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, Yüksek Basınç (YB) teknolojisinin, meyan kökü şerbeti (MKŞ) kalite özelliklerine (mikrobiyolojik, fizikokimyasal, biyoaktif bileşenler, duyusal ve aroma) ve raf ömrüne etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, MKŞ'nin daha geniş kitleler tarafından beğenisinin oluşturulması amacıyla, asitlendirilerek yeni bir meyan içeceği (AMKŞ) de geliştirilmiştir. YB optimizasyon denemeleri sonucunda, MKŞ ve AMKŞ için en uygun parametre; 10ºC'de, 450 MPa- 5 dk olarak belirlenmiştir. Buna ilaveten, AMKŞ için ise 355 MPa- 5 dk uygulamasının da alternatif parametre olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir. MKŞ'ye YB uygulaması (450 MPa-5 dk) sonucunda toplam canlı sayısında 2,9 log azalma, maya&küf ve toplam koliform sayısında ise tamamen inaktivasyon (
Özet (Çeviri)
In this thesis, the major purpose was to investigate the effect of High Hydrostatic Pressure (HHP) technology on quality characteristics (microbial, physicochemical, bioactive compounds, sensory properties and aroma analysis) and shelf life of liquorice root sherbet (LRS). Acidified form of LRS as a new liquorice beverage (ALRS) was also developed to improve its taste for wider audience. The best HHP parameters for LRS and ALRS were determined as 10ºC, 450 MPa and 5 min according to HHP optimization treatments. In addition 355 MPa and 5 min treatment can be used as an alternative method for ALRS sample. After the HHP treatment (450 MPa-5 min), the initial total aerobic count reduction was 2,9 log, while the yeast&mould and the total coliform counts were totally inactivated (