Ortaöğretim çağındaki öğrencilerde obezite ile dijital oyun bağımlılığı ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between obesity, digital game addiction and sleep quality in secondary education students
  1. Tez No: 855437
  2. Yazar: MEHMET ÖNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR, DR. SÜMEYYE KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Ortaöğretim 6., 7. ve 8. sınıf çocuklarda obezite ile dijital oyun bağımlılığı ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Konya Merkezde Meram, Selçuklu ve Karatay'da eğitim gören ortaöğretim 6., 7. ve 8. sınıf toplam 902 öğrenci dahil edildi. Tüm katılımcılara; 19 soruluk sosyodemografik özellikleri içeren anket formu, 24 maddeden oluşan dijital oyun bağımlılığı ölçeği ve 24 sorudan oluşan pittsburg uyku kalitesi ölçeği uygulandı. İstatistiksel analizler Statistical Packet for The Social Science 22.0 bilgisayar programında yapıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 12,86±0,02 yıl olarak saptandı. Cinsiyete göre %51,3'i (n=463) kadın, %48,7'i (n=439) erkekti.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to examine the relationship between obesity, digital game ad-diction and sleep quality in 6th, 7th and 8th grade secondary school children. Material and Methods: A total of 902 secondary school 6th, 7th and 8th grade stu-dents studying in Meram, Selçuklu and Karatay in Konya Center were included in this study. To all participants; a survey form containing sociodemographic charac-teristics consisting of 19 questions, Digital Game Addiction Scale consisting of 24 items, and Pittsburg Sleep Quality Scale consisting of 24 questions were applied. Statistical analyzes were performed in the Statistical Packet for The Social Science 22.0 computer program. Results: The average age of the participants was found to be 12.86±0.02 years. Ac-cording to gender, 51.3% (n=463) were female and 48.7% (n=439) were male. Ac-cording to the Digital Game Addiction Scale, 2.9% (n=26) of the participants are normal, 46.2% (n=417) are low risk, 40.1% (n=362) are risky, 8.5% are risky.