10-14 yaş öğrencilerin fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk düzeylerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measuring and evaluation of the physical activity and physical fitness levels of 10-14 years old students
- Tez No: 746890
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada ortaöğretim çağındaki çocukların fiziksel aktivite ve sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesi ve bunları etkileyen etmenlerin araştırılmasını amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 231 öğrenci oluşturmuştur (115 Kız, 116 Erkek). Okul ve öğrencilerin belirlenmesinden sonra, veliler ile öğrencilere tez ve testler hakkında bilgilendirilme yapılmıştır. Çalışmaya katılmak isteyen katılımcıların kendisi ve velisine gönüllü onam formu imzalatılmıştır. Öğrencilere boy – ağırlık ölçümü ile başlanarak, sırasıyla yağ – kas analizi ile antropometrik testleri, otur uzan esneklik testi, pençe kuvvet testi, durarak uzun atlama testi, 4x10 metre çeviklik koşu testi, 20 metre mekik dayanıklılık koşu testi ile fiziksel uygunlukları ölçülmüştür. Katılımcıların fiziksel aktiviteleri adımsayar ile belirlenmiştir. Tüm katılımcıların ortalama boy uzunluğu 153,61±9,78 cm, ağırlığı 46,91±12,57 kg, yağ yüzdesi %24,61±9,32, beden kütle indeksleri 19,62±3,86 kg/m2, el-pençe kuvveti 18,94±4,92 kg, esneklikleri 6,68±3,74 cm, durarak uzun atlama 135,30±19,83 cm, çeviklik testi 12,62±1,06 sn, VO2maks 27,49±3,84 ml/kg/dk ve adım sayıları 10681±1316 adım/gün olarak belirlenmiştir. Kız ve erkek grupları arasında yağ ağırlık, yağ oranı, VO2maks, adım sayısı, durarak uzun atlama, el kuvveti ve çeviklik verilerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the physical activity and health-related physical fitness levels of secondary school children and to investigate the factors affecting them. 231 participants were included in the study (115 Girls, 116 Boys). After the school and students were determined, parents and students were informed about the tests. Voluntary consent form was signed by the participants and their parents. Starting with the measurement of height and weight, the students were given fat-muscle analysis and anthropometric tests, respectively. Physical fitness was measured by sit and reach flexibility test, hand-held strength test, standing broad jump test, 4x10 agility test, 20 m shuttle run test. The physical activity of the participants was determined by pedometer. The mean height of all participants was 153.61±9.78 cm, weight 46.91±12.57 kg, percentage of fat 24.61±9.32%, body mass index 19.62±3.86 kg/m2, hand-held strength 18.94±4.92 kg, flexibility 6.68±3.74 cm, standing long jump 135.30±19.83 cm, agility test 12.62±1.06 sec, VO2max 27.49± 3.84 ml/kg/min and step numbers were determined as 10681±1316 steps/day. A statistically significant difference was found between the girls and boys in terms of fat weight, fat ratio, VO2max, number of steps, standing long jump, hand strength and agility.