10-14 yaş ortaöğretim öğrencilerinin hoşgörülü olma ve empati kurma becerisinin obez akranlarına yönelik tutumlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of tolerance and empathy ability of 10-14 years old secondary school students on their attitudes towards obese peers
- Tez No: 663758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çocukluk çağında akranlarından farklı özeliklere sahip olmak bir etiketlenme nedeni olabilir. Olumlu duygu, davranış ve tutum geliştirmede çocuğa ışık olan empati, saygı hoşgörü gibi değerlerin gelişiminin aile, okul ve toplumsal çerçevede desteklenmesi, önyargıların ve etiketlenmenin engellenmesinde kıymetli olacaktır. Bu bağlamda, bu araştırma, 10-14 yaş ortaöğretim öğrencilerinin hoşgörülü olma ve empati kurma becerisinin obez akranlarına yönelik tutumlarına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı nedensel karşılaştırma tasarımı ile Zonguldak İli Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir ortaöğretim kurumunda 10 Mayıs-31 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Evreni 380 öğrencinin oluşturduğu araştırmada, evren örneklem olarak değerlendirilmiş ve gönüllü katılmak isteyenler araştırmaya dâhil edilmiştir. Veriler“Çocuğa İlişkin Bilgi Formu”,“Çocuklar ve Ergenler İçin Empati Ölçeği”,“Hoşgörülü Davranış Ölçeği”ve“Obez Çocuklara Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre kızların empati(t=6.32; p0.05) ve ortaokul öğrencilerinin empatik ve hoşgörülü davranma becerileri arttıkça obez çocuklara yönelik tutumun(r=0.20 ve r=0.33) olumlu yönde arttığı bulunmuştur. Sonuç olarak; 10-14 yaş ortaöğretim öğrencilerinin hoşgörülü olma ve empati kurma becerisinin obez akranlarına yönelik tutumları üzerinde etkilli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having different characteristics from their peers in childhood may be a reason for labeling. Supporting the development of values such as empathy, respect and tolerance, which are the light for the child in developing positive emotions, behaviors and attitudes, within the family, school and social framework will be valuable in preventing prejudices and labeling. This study was carried out evaluating the effect of tolerance and empathy skills of 10-14 year-old secondary school students on their attitudes towards obese peers. The research was conducted with a descriptive causal comparison design in a secondary education institution affiliated to the Kozlu District National Education Directorate in Zonguldak between 10 May and 31 December 2019. In the study, whose universe was composed of 380 students, the population was evaluated as a sample and those who wanted to participate voluntarily were included in the study. The data were collected by using the“Information Form on Child”,“Empathy Scale for Children and Adolescents”,“Tolerant Behavior Scale”and“Attitude Scale for Obese Children”. According to the findings, girls' empathy (t = 6.32; p 0.05), and as the empathic and tolerant behavior skills of middle school students increased, attitude towards obese children increased positively (r = 0.20 and r = 0.33). Consequently; It was concluded that the ability of tolerance and empathy of 10-14 year old secondary school students was effective on their attitudes towards their obese peers