Arı zehiri üretiminin bal arısı (Apis mellifera L.) kolonilerinde hırçınlık davranışı ve koloni gelişim parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of bee venom production on aggressive behavior and colony development parameters in honey bee (Apis mellifera L.) colonies
- Tez No: 855484
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Arıcılık faaliyetlerinde elde edilen değerli arı ürünlerinden biri olan arı zehirinin sahip olduğu biyolojik aktiviteler ve farklı terapötik etkileri ile son yıllarda tamamlayıcı tıp, kozmetik ve farmakolojide kullanım alanları bulunmaktadır. Elde edilen bulguların ışığında pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilen ve semptomların hafifletilmesine olanak sağlayan arı zehirinin üretimi sonrasında arı kolonilerinde gerçekleşen davranışsal değişimlerle ilgili yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Biyolojik ve ekonomik değeri yüksek bir arı ürünü olan arı zehirinin üretim miktarının henüz ülkemizde istenen seviyelere ulaşmamasının nedenlerinden biri, kolonilerin üretim sürecinden nasıl etkileneceğinin bilinmemesidir. Sahip olduğu zengin flora ve iklimsel özellikler ele alındığında Türkiye arı zehiri üretiminde yüksek potansiyele sahiptir. Bu nedenle sahada arıcıların bilgilendirilmesi ve endişelerinin giderilmesi gerekmektedir. Arı zehiri üretiminin koloniler üzerindeki etkileriyle ilgili yapılacak çalışmalarla elde edilen bulguların ülke arıcılığına ve ekonomisine sağlayacağı katkılar büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada arı zehiri üretiminde kullanılacak kolonilerin üretim öncesinde sahip olduğu hırçınlığın zehir üretim miktarlarına etkisi, arı zehiri üretiminin koloniler üzerinde hırçınlık davranışına etkisi, zehir üretim periyodu öncesi ve sonrasında koloni gelişimine üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bee venom is one of the valuable bee products obtained from beekeeping activities, has been used in complementary medicine, cosmetics and pharmacology in recent years with its biological activities and different therapeutic effects. In the reviwed literatüre, it has seen that there are not enough studies on the behavioral changes that occur in bee colonies after the collection of bee venom, which can be used in the treatment of many diseases and allows alleviation of symptoms. One of the reasons that the amount of bee venom production which is a bee product with high biological and economic value has not yet reached the desired levels in our country, is that it is not known how the colonies will be affected by the production process. Considering its rich flora and climatic characteristics, Turkiye has a high potential in bee venom production. For this reason, beekeepers in the field need to be informed and their concerns should be resolved about these problems. The findings obtained from studies on the effects of bee venom production on colonies are of great importance for the country's beekeeping and economy. In this study, the effect of the aggresiveness of the colonies to be used in bee venom collection on the amount of venom production, the effect of bee venom production on the aggresive behavior of the colonies, and the effect on colony development before and after the venom production period were examined.