İnşaat sektöründe sanal gerçeklik uygulamalarının kullanımı
Use of virtual reality applications in the construction industry
  1. Tez No: 855485
  2. Yazar: DERYA ATAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ TÜLÜBAŞ GÖKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, inşaat sektöründe Sanal Gerçeklik (VR), teknolojilerinin kullanımını kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışma, İnşaat 4.0 çerçevesinde bu teknolojilerin sektöre entegrasyonunu ve etkilerini analiz etmektedir. Araştırma, dijitalleşme, bilgi teknolojileri, akıllı şantiyeler, yapay zeka uygulamaları ve sürdürülebilirlik gibi temel konuları ele alarak, inşaat sektörünün dijital dönüşüm sürecini detaylandırır. İnşaat sektöründe Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerinin kullanım alanları, proje görselleştirmeden tasarım süreçlerine ve eğitim uygulamalarından müşteri sunumlarına kadar geniş bir yelpazede incelenmiştir. Bu teknolojilerin, proje yönetimi, maliyet azaltma, risk yönetimi ve müşteri memnuniyeti gibi alanlarda sağladığı avantajlar ortaya konmuştur. Sanal Gerçeklik (VR), Artırılmış Gerçeklik (AR), Karma Gerçeklik (MR) teknolojilerinin inşaat sektöründeki uygulama alanlarını detaylandırmış, bu teknolojilerin etkin kullanımı ve potansiyel zorlukları ile gelecek perspektifleri de değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı; İnşaat sektöründe sanal gerçekliğin kullanım alanlarına odaklanarak, bu alanda daha derinlemesine çalışmalar yapılmasını ve sanal gerçeklik teknolojisinin inşaat sektöründe daha geniş bir şekilde benimsenmesini sağlamaktır. İnşaat sektöründe bu teknolojilerin kullanımının artması, projelerin daha etkili ve verimli şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the use of Virtual Reality (VR) technologies in the construction industry. It analyzes the integration and impact of these technologies within the Construction 4.0 framework. The research addresses key topics such as digitalization, information technologies, smart construction sites, artificial intelligence applications, and sustainability, detailing the digital transformation process in the construction sector. The use of Virtual Reality (VR) technologies in the construction industry has been explored across a wide spectrum, from project visualization to design processes, and from training applications to client presentations. The advantages provided by these technologies in areas such as project management, cost reduction, risk management, and customer satisfaction have been highlighted. The study details the application areas of Virtual Reality (VR), Augmented Reality (AR), and Mixed Reality (MR) technologies in the construction industry, evaluating their effective use, potential challenges, and future perspectives. The aim of the study is to focus on the areas of application of virtual reality in the construction industry, encouraging more in-depth research in this field and promoting the broader adoption of virtual reality technology in the construction sector. Increasing use of these technologies in the construction industry will ensure that projects are carried out more effectively and efficiently.