Bir üretim tesisinin trafo bakım hizmeti için bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri ile tedarikçi seçimi
Supplier selection for transformer maintenance service of a manufacturing plant using multi-criteria decision making methods
- Tez No: 855491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÜNER GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İşletmelerde bakım dinamik bir üretim, kaliteli enerji, makine ve ekipmanların sürekliliği konusunda piyasa rekabeti de göz önüne alındığında günümüzde büyük önem arz etmektedir. Büyük çaplı bakımlar için alınacak servis hizmeti ve efektif bir bakımın yapılması noktasında tedarikçiler süreci doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle işletmeler, işletme ihtiyaçlarını karşılayabilme yeterliliği en yüksek olan tedarikçilerin performanslarını değerlendirmek ve ideal tedarikçiyi belirlemek konusunda büyük bir özen göstermektedirler. İdeal tedarikçi seçim sürecinin seyrinde, işletmelerin geçmiş tecrübeleri, beklentileri ve çalışma koşulları ve faaliyet alanları da göz önünde bulundurularak belirlenen kriterler ve kriter ağırlıkları son derece önemlidir. Bu çalışmada tedarik zinciri yönetiminin önemli bir halkası olan tedarikçi seçim süreci, Denizli'de faaliyet gösteren bir işletmenin alacağı trafo bakım hizmeti sürecine yönelik uygulanmıştır. Yöntem olarak; kriter ağırlıklandırmada Bulanık FUCOM (Tam Tutarlılık Yöntemi) kullanılmış ve ağırlık katsayılarının nihai değerleri LINGO yazılımı ile elde edimiştir. Alternatiflerin değerlendirilmesinde ise Bulanık EDAS (Ortalama Çözüm Uzaklığına Göre Değerlendirme) ve Bulanık MAIRCA (Çok Nitelikli İdealGerçek Karşılaştırmalı Analiz) yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar üzerinden alternatiflerin sıralaması yapılarak ideal tedarikçi belirlenmiş ve yöntem sonuçları birbiriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today maintenance in businesses is of great importance when considering market competition in terms of dynamic production, quality energy, machinery and equipment continuity. Suppliers directly affect the process at the point of service and effective maintenance for large-scale maintenance. For this reason, businesses take great care to evaluate the performance of suppliers with the highest ability to meet business needs and to determine the ideal supplier. In the course of the ideal supplier selection process, the criteria and criterion weights determined by considering the past experiences, expectations, working conditions and fields of activity of the enterprises are extremely important. In this study, the supplier selection process which is an important link in supply chain management, has been applied to the transformer maintenance service process of a business located ın Denizli city. As a method; Fuzzy FUCOM (Full Consistency Method) was used for weighting of criterias and final values of weight coefficients were obtained with LINGO software. In the evaluation of alternatives, Fuzzy EDAS (Evaluation Based on Average Solution Distance) and Fuzzy MAIRCA (Multi-Qualification IdealReal Comparative Analysis) methods were used. The ideal supplier was determined by ranking the alternatives based on the results obtained and the results of the method were compared to each other