Bir likoriş üretim tesisinin termoekonomik analizi
Thermoeconomic analyse of a liqourice production plant
- Tez No: 182749
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Enerji maliyetlerindeki artış dolayısıyla enerji kalitesi hakkındaki çalışmalar en önemlitermodinamik uygulamalarından biri olmuştur. Bu çalışmada suyun, likorişin ve şurubundeğişik özeliklere haiz çeşitli noktalara göre ekserjileri üzerinde çalışılmış ve bu değerlerin birsonucu olarak bu akışkanları kullanan makinelerin enerji verimleri hesaplanmıştır.Her nokta için ekserji analizi termodinamik prensipler kullanılarak ayrı ayrı yapılmıştır.Ekserjinin sebep olduğu ekonomik çıktılar ?Thermal Design and Optimization? (Bejan,Tsatsaronis ve Moran, 1996) kitabında sunulan prensiplere bağlı kalınarak hesaplanmıştır.Bütün noktaların özeliklerine göre toplam ekserjileri hesaplandıktan sonra her bir cihaz içinekserji dengesi kurularak ortalama ekserji maliyetleri belirlenmiş, kayıp ve tahrip olanekserjiler bulunmuş, yok olan ekserji oranı bulunarak exergoeconomik faktör çıkarılmıştır.Bütün bu verilerin doğrultusunda grafiksel olarak sonuçlar değerlendirilmiş ve cihazlarbirbirleriyle karşılaştırılmıştır. Düzeltme yapılabilecek noktalar ve çözüm önerileribelirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of increase at energy costs, studies about energy quality has become one of the mostimportant thermodynamic applications. At this study, exergies of water, liquorice and syrupwere studied according to various points including different properties, and as a result of thesevalues, energy efficiencies of all machinery that uses these fluids were calculated.Exergy analyse were made separately for each point, using thermodynamic principles.Economic outputs that exergy caused were calculated depending on the principles which werepresented in Thermal Design and Optimization book (Bejan, Tsatsaronis and Moran, 1996) .After total exergies of all points according to their properties were calculated, avarage exergycosts of each equipment was determined, destruction and loss exergies were found, findingexergy ratios exergoeconomic factor was calculated. At the direction of all these datas, resultsthat were evaluated was illustrated as graphics and equipments were compared with eachother. Points that can be corrected and solution suggestions were underlined.