Modeling the impact of climate change on groundwater resources: case study of konya closed basin
Konya kapalı havzası'nda iklim değişikliğinin yeraltı suyu kaynaklarına etkisinin modellenmesi
- Tez No: 855507
- Danışmanlar: PROF. DR. NADIM KAMEL COPTY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye'nin merkezinde yer alan Konya Kapalı Havzası (KKH), ülkenin en önemli tarım bölgelerinden biridir. Yarı-kurak iklime sahip havzada sulama amacıyla büyük ölçüde yeraltı suyu kullanılmaktadır. Bu durum yeraltı su seviyesinde ciddi düşüşlere yol açmıştır. Havzadaki su kaynakları yönetimini iyileştirmek ve uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak için tüm havzayı kapsayan bir yeraltı suyu akış modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model, vadoz bölgedeki dikey su akışının yanı sıra alttaki akifer sistemindeki yatay akışı simüle etmektedir. Model, 2000'den 2022'ye kadar ölçüm yapılan 29 yeraltı suyu izleme kuyusundan toplanan yeraltı suyu seviyelerinin kullanılmasıyla kalibre edilmiştir. Havzadaki ortalama yeraltı suyu seviyesi düşüşünün yılda 0.43 metre olduğu ancak bu düşüşün son yıllarda hızlandığı tahmin edilmektedir. Kalibre edilen model daha sonra farklı su kullanım senaryolarının simulasyonunda ve iklim değişikliğinin havzanın yeraltı su kaynakları üzerindeki potansiyel etkilerini ortaya çıkarılmasında kullanılmıştır. 2023-2040 dönemi için sıcaklık ve yağış projeksiyonu için RCP 4.5 ve RCP 8.5 olmak üzere iki iklim yolu altındaki on yedi bölgesel iklim modeli dikkate alınmıştır. Ayrıca, çiftçiler, STK'lar ve su üstüne çalışan politika yapıcılar ile yapılan anketlere dayalı olarak beş farklı su yönetimi senaryosu geliştirilmiştir. Model, tüm koşulların aynı kalması durumunda 2023 ile 2040 yılları arasında tüm havzada yeraltı suyu seviyesinde yılda ortalama 0.28 metre düşüş olacağını öngörüyor. Öte yandan, iyileştirilmiş sulama verimliliği ve geleneksel yağmurla beslenen mahsullere geri dönülmesiyle, tüm havzadaki ortalama yeraltı suyu seviyesi aynı dönem için yılda 0,04 metre artabilir ve bu da yeraltı suyu kaynaklarının daha sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Konya Closed Basin (KCB), located in central Turkey, is one of the major agricultural regions of the country. KCB which has semi-arid climate relies heavily on groundwater for irrigation purposes. This has led to serious decrease in groundwater levels. To enhance water resources management in the basin and ensure its long-term sustainability, a groundwater flow model for the entire basin is developed. The model simulates vertical water flow in the vadose zone as well as horizontal flow in the underlying aquifer system. The model was calibrated using observed head data at 29 monitoring wells from 2000 to 2022. It is estimated that the average water table drop is 0.43/year but that this drop has accelerated in recent years. The calibrated model was then used to reveal the potential impacts of climate change on groundwater resources for different water use scenarios. Seventeen regional climate models under two climate pathways (RCP 4.5 and RCP 8.5) were considered for the period of 2023-2040. Five different water management scenarios were developed based on the surveys with farmers, NGOs, and water authorities. With the business as usual scenario, the model predicts 0.28 meters per year average drop in groundwater head over entire basin between 2023 and 2040. On the other hand, through improved irrigation efficiency and reverting to traditional rainfed crops, it is shown that groundwater water drop can be reversed to net increase of 0.04 meters per year for the same period allowing for more sustainable use of the groundwater resource.