Predictive maintenance simulation of a chemical plant in Cameroon
Kamerun'daki bir kimya fabrikasının kestirimci bakım simülasyonu
  1. Tez No: 855512
  2. Yazar: SHEİLLA NJİ DİBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONYA JAVADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Üretim alanında, kestirimci bakım stratejilerinin geliştirilmesinde dikkate değer ilerlemeler kaydedilmiştir. Araştırma, makine öğrenimi, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi en ileri teknolojik yenilikleri içeriyor. Üreticiler artık ekipman arızalarını proaktif olarak tespit edip giderebiliyor. Bu araştırma çalışması, Kamerun'da bulunan bir kimya fabrikasının imalat montaj hattındaki döner elemanlı rulmanın kalan ömrünü değerlendirmek ve tahmin etmek için bir bozulma modeli simülasyonu kullanmaktadır. Ek olarak bu çalışmanın amacı, önleyici ve kestirimci bakım stratejilerinin uygulanmasının, seri-paralel konfigürasyonla karakterize edilen bir üretim sisteminin genel operasyonel verimliliği üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlayan karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirmektir. Çalışma, sistem verimi veya uygulama maliyetinin ele alındığı üretim sisteminde kestirimci bakım politikasının daha önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu, üretim operasyonlarında kestirimci bakımla ilişkili gelişmiş verimliliği ve maliyet etkinliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the field of manufacturing, remarkable strides have been made in the development of predictive maintenance strategies. The research has incorporated cutting-edge technological innovations, such as machine learning, artificial intelligence, and the Internet of Things (IoT). Manufacturers can now proactively identify and address equipment malfunctions. This research study employs a degradation model simulation to evaluate and predict the remaining lifespan of a rotating element bearing in the manufacturing assembly line of a chemical plant situated in Cameroon. Additionally, the objective of this study is to perform a comparative analysis that seeks to assess the impact of implementing preventive and predictive maintenance strategies on the overall operational efficiency of a manufacturing system characterized by a series-parallel configuration. The study reveals that the predictive maintenance policy is more significant in manufacturing system where addressing system throughput or implementation cost. This highlights the enhanced efficiency and cost-effectiveness associated with predictive maintenance in manufacturing operations.