Hibrit bir insansız hava aracının modellenmesi ve kontrolü
Hybrid unmanned aerial vehicle modeling and control
- Tez No: 855515
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERGÜVEN VATANDAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ERSAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İsmi belirtilen test çalışmasında hibrit bir insansız hava tasarımı yapılmış olup bu tasarımın modellemesi ve kontrol geliştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Hem döner kanat formunda hem de sabit kanat formunda tasarlanan bu insansız hava aracı vtol iniş kalkış yapabilmesi sayesinde istenilen formda uçuş gerçekleştirebilmektedir. Yapılan analizler, mekanik testler ve aviyonik testler doğrultusunda çalışmanın ne doğrultuda sonuca ulaşacağı belirtilmiştir. Yapılan tasarımlar doğrultusunda gövdenin hafif ve dayanıklı olması kriterleri göz önüne alınarak balsadan yapılmasına karar verilmiştir. Kanatların ve kuyruğun ise ekonomik, hafif ve işlenme kolaylığı sebebiyle balsa malzemesinden yapılmasına karar verilmiştir. Mekanik kısımlar Solidworks programında çizilmiş olup Ansys programında analizleri yapılmıştır. Oluşturulan sistemde otonom uçuşun gerçekleştirilebilmesi için oto pilot modülü Pixhawk Cube Orange kullanılmıştır. Kullanılan bu modül sayesinde sistem içerisindeki DC motor kontrolleri, telemetri verilerinin okunması ve radyo kontrol sinyallerinin işlenmesi gerçekleştirilmiştir. Sistemde kullanılan telemetri modülü RFD900+ olup insansız hava aracının uçuş halindeki hız, irtifa, basınç, sıcaklık gibi parametrelerini yer istasyonuna anlık iletmektedir.
Özet (Çeviri)
In the test study, a hybrid unmanned aerial design was designed and the modeling and control development of this design was studied. Designed as both rotary wing and fixed wing, this unmanned aerial vehicle can fly in the desired form thanks to its vtol landing and take-off capability. In line with the analysis, mechanical tests and avionics tests, it is stated in which direction the study will reach the result. In line with the designs made, it was decided to make the body of balsa, taking into account the criteria of being light and durable. It was decided to make it from wing and tail balsa material due to its economic, light and workability. Mechanical parts were drawn in solidworks program and analyzed in ansys program. Autopilot module Pixhawk Cube Orange was used to perform autonomous flight in the created system. Thanks to this module used, DC motor controls in the system, reading of telemetry data and processing of radio control signals are carried out. The telemetry module used in the system is RFD900+, and it instantly transmits parameters such as speed, altitude, pressure, temperature of the unmanned aerial vehicle in flight to the ground station.