Özel öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış çocukların ebeveynlerinde anksiyete düzeyi ile sağlık inançlarının incelenmesi
Investigation of anxiety level and health beliefs in parents of children diagnosed with specific learning disabilities and attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 855516
  2. Yazar: AYŞE NUR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, ÖÖG (özel öğrenme güçlüğü) ile DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) tanısına sahip olan çocukların anne ile babasında anksiyete seviyesi ve sağlık inançları arasında olan ilişkinin ele alınıp incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Yapılmış olan bu araştırma İstanbul ili içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın örneklemini ise özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanışınsa sahip çocukları olan 52 tane ebeveyn oluşturmaktadır. Bu çalışma da Özel Öğrenme Güçlüğü ile DEHB tanısı almış çocukların anne ile babaları üstünde oluşmuş olan anksiyete seviyelerini ölçerek ve birbirleri arasındaki ilişkiye bakarak araştırma evreni çerçevesi içerisinde anne ve babaların ilaçlara yönelik olan tutum ile yargıları ortaya koyulmuştur. Bu amaç ile birlikte araştırma içerisinde, İlaç Kullanmaya İlişkin Sağlık İnanç Ölçeği, Beck Anksiyete Envanteri ve Conner's DEHB Ebeveyn Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Bunun yanında çalışma içerisinde dahil olan katılımcıların kendilerine ait kişisel bilgilerini öğrenmek gayesi ile katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu doldurtulmuştur. Burada yapılmış olan ölçeklerden elde edilmiş olan verilerin hepsi SPSS programı içerisinde değerlendirilmiştir. Bu şekilde de verilerin istatistiksel sonuçları elde edilmiştir. Yapılmış olan bu araştırma sonucunda özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanılarına sahip olan çocukların anne ile babasında olan anksiyete seviyesi ve sağlık inançlarının birbirleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğunu söylemek
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the relationship between anxiety levels and health beliefs in the parents of children diagnosed with specific learning difficulties (SLD) and attention deficit hyperactivity disorder (ADHD).The study was conducted in Istanbul/Turkey. The sample of this study comprises 52 parents who have children diagnosed with specific learning difficulties (SLD) and attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). Within the scope of this research, the anxiety levels of parents of children diagnosed with SLD and ADHD were measured, and the relationship between them was examined. Furthermore, the study investigated the attitudes and judgments of parents towards medication within the research framework by assessing the anxiety levels of these parents. For this purpose, the research utilized the Medication Health Beliefs Scale, Beck Anxiety Inventory, and Conner's ADHD Parent Rating Scale. Additionally, participants were requested to complete a Socio-demographic Information Form to gather their personal details. All data obtained from these scales were analysed using the SPSS program. Anxiety levels and health beliefs in the parents of children diagnosed with specific learning difficulties (SLD) and attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) were found to exhibit a statistically significant relationship in this research.