Voıcexml ile sunucu taraflı IVR geliştirmenin kalite ve maliyet etkisi
Quality and cost impact of server-side IVR development with voicexml
  1. Tez No: 855578
  2. Yazar: ERCAN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Web uygulamalarındaki görsel arayüzlerden farklı olarak VoiceXML çıktısı üreten IVR uygulamalarındaki sesli arayüzün doğası gereği kullanıcı istekleri tek girişle yapılır ve cevaplar tek çıkışla verilir. Bu sebeple istemci odaklı arayüz geliştirme yönteminin sunucu odaklı olarak yapıldığı bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntemin ISO/IEC 25010 yazılım kalite standartlarındaki yazılım kalite özelliklerine göre metrikleri çıkarılmıştır. Metriklere göre istemci odaklı geliştirme yöntemi ile sunucu odaklı geliştirme yönteminin karşılaştırılması yapılmaktadır. Beş farklı senaryo çıkarılmış ve her bir senaryo için önce istemci odaklı, sonra sunucu odaklı olarak IVR uygulamaları geliştirilmiştir. Beş farklı uygulama üzerinden çıkarılan metriklere göre ölçümler yapılmıştır. ISO/IEC 25010 yazılım kalite standartlarındaki yazılım kalite özellikleri arasından araştırma sorularına cevap bulmak için sürdürülebilirlik, taşınabilirlik ve performans verimliliği kalite özellikleri seçilmiştir. Bu kalite özelliklerine göre senaryo karmaşıklığı arttıkça sunucu odaklı yapılan geliştirme yönteminin daha kaliteli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Unlike visual interfaces in web applications, due to the nature of the voice interface in IVR applications that produce VoiceXML output, user requests are made with a single input and answers are given with a single output. For this reason, unlike the client-side interface development type, a server-side IVR interface development type has been proposed. Metrics of the proposed type were extracted according to the software quality features in ISO/IEC 25010 software quality standards. A comparison of the client-sided development type and the server-sided development type is made according to the metrics. IVR applications were developed for five different scenarios, first client-sided and then server-sided respectively. Measurements were made according to metrics extracted from five different applications. Among the software quality features in ISO/IEC 25010 software quality standards, maintainability, portability and performance efficiency quality features were selected. According to these quality characteristics, it has been observed that as the complexity of the scenario increases, the server-sided development type is of higher quality.