Deride pembe renkli lezyonların dermoskopik olarak incelenmesi ve parametrelerinin tanımlanması
Deri̇de pembe renkli̇ lezyonlarin dermoskopi̇k olarak i̇ncelenmesi̇ ve parametreleri̇ni̇n tanimlanmasi
  1. Tez No: 855579
  2. Yazar: ABDUSSAMED KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Pembe renkli deri lezyonlarıyla başvuran hastalarda lezyonların dermoskopik olarak incelenerek parametrelerinin tanımlanması ve bu bulgular ışığında benign ya da malign lezyonların ayrımının sağlanması GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 01.07.2023 – 29.02.2023 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine 1 aydan uzun süredir devam eden pembe lezyon sebebiyle başvuran, lezyonunun dermoskopik ve klinik fotoğraflamasına izin veren erişkin hasta grubu dahil edilmiştir. Lezyonların incelenmesinde ve fotoğraflanmasında Dermlite DL4 Foto sistem (3Gen®, San Juan Capistrano, CA, USA) kullanıldı. Dermoskopik fotoğraflar renk, patern, vaskülar ve yapısal bulguları ile değerlendirildi, süreç içerisinde hastaların histopatolojik tanıları kesinleştirildi. Çalışmaya dahil edilen 60 hasta ve 73 lezyona ait veriler IBM® SPSS® (Statistical Package for Social Sciences, IBM Corp., NY, USA) version 29 programı kullanılarak değerlendirildi. Kategorik değişkenler arasındaki farklılıklar Ki kare analizi ile incelenmiştir. P değerinin 0.01'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya tüm vücut yerleşimli histopatolojik tanı almış 60 hastaya ait 73 lezyon alındı. Olguların 26'sı (%43,3) kadın, 34'ü (%56,7) erkekti. Hastalarda yaş ortalaması 65,4±17,9 (18-93) olarak saptandı. Çalışmaya dahil edilen 73 lezyonun 20'si (%27,4) benign, 53'ü (%72,6) maligndi. Lezyonlar en sık yüz (n=58; %79,4); yüz içerisinde de en sık burun bölgesi yerleşimli (n=22; %30,1) olarak görüldü. Bunu sırasıyla periorbital (n=11; %15,1) ve malar (n=10; %13,7) bölgeler izledi. Kendi içerisinde benign lezyonlar en çok ekstremitede (n=5; %25) yerleşirken malign lezyonlar en çok burun ve çevresi (n=20; %37,7) yerleşimi gösterdi. Lezyonlar benign ve malign olarak karşılaştırıldığında pembe renkte koyulaşma ve buna eşlik eden sınırlarda ovallik kaybı, ülserasyon izlenmesi ve büyük mavi-gri yuvalar lezyonun malign olma olasılığını artırdı ve istatistiksel olarak anlamlı saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: The purpose of this study is to examine the dermoscopic parameters of pink-colored skin lesions in patients presenting with these lesions and to distinguish between benign and malignant lesions based on these findings. MATERIALS AND METHODS: The study included adult patients who had been experiencing pink lesions for more than one month and who consented to the dermoscopic and clinical photography of their lesions at the Department of Dermatology and Venereology of Hafsa Sultan Hospital, Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, between July 1, 2023, and February 29, 2023. DermLite DL4 Photo system (3Gen®, San Juan Capistrano, CA, USA) was used for the examination and photography of the lesions. Dermoscopic photographs were evaluated based on color, pattern, vascular features, and structural characteristics, and during the process, the histopathological diagnoses of the patients were confirmed. Data from 60 patients and 73 lesions included in the study were analyzed using IBM® SPSS® (Statistical Package for Social Sciences, IBM Corp., NY, USA) version 29. Differences between categorical variables were analyzed using the chi-square test. Cases where the p-value was below 0.05 were considered statistically significant. RESULTS: A total of 73 lesions were obtained from 60 patients with histopathological diagnoses involving various parts of the body. Among the cases, 26 (43.3%) were female and 34 (56.7%) were male. The mean age of the patients was determined to be 65.4±17.9 (18-93). Of the 73 lesions included in the study, 20 (27.4%) were benign, and 53 (72.6%) were malignant. The most common location for the lesions was the face (n=58; 79.4%), with the nasal region being the most common site within the face (n=22; 30.1%). This was followed by the periorbital region (n=11; 15.1%) and the malar regions (n=10; 13.7%). Among benign lesions, the extremities were the most common site (n=5; 25%), while malignant lesions most frequently affected the nose and its surroundings (n=20; 37.7%).