Comparative analysis of different machine learning models for detection and classification of bull sperm
Boğa sperminin tespiti ve sınıflandırılması için farklı makine öğrenimi modellerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 855606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ONUR KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmacılar, kısırlığa yol açan potansiyel sorunları önlemek için, özellikle insan doğurganlığına odaklanan bir dizi çalışmada, makine öğrenimi modellerini kullandılar. Ancak, hayvan kısırlığına odaklanan makine öğrenimi algoritmaları üzerinde yeterli sayıda araştırma bulunmamaktadır. Bu tezde, özellikle boğa kısırlığı üzerine sperm seçim sürecine yardımcı olmak amacıyla farklı makine öğrenimi yaklaşımlarını inceleyip karşılaştırdık. Ayrıca, boğa sperm hücreleri üzerinde elektrik alanının potansiyel etkileride incelendi. Uygulanan elektrik alanının boğa spermleri üzerindeki etkisi ile makine öğrenimi ve derin öğrenme algoritmalarının performansı arasındaki ilişki önemli bir araştırma konusudur. Bu tez kapsamında, farklı elektrik alanları altında elde edilen boğa sperm görüntülerinden veri toplandı. Ardından, sınıflandırma ve nesne tespiti için kullanılan makine öğrenimi algoritmalarının etkinliğini karşılaştırmak ve değerlendirmek amacıyla bir analiz gerçekleştirildi. Farklı elektrik alanları altında, çeşitli algoritmalar arasında önemli performans farklılıkları gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Researchers have employed machine learning models in a series of studies, specifically focusing on human fertility, to prevent potential issues leading to human infertility. However, there is a lack of research focusing on machine learning algorithms for the animal infertility. In this thesis, we investigated and compared the different machine learning approach for facilitating the sperm selection process in the animal infertility, especially bull infertility. Additionally, we examined the potential effects of the electric field on bull sperm cells. The relationship between the applied electric field on the bull sperm and the performance of machine learning algorithms is an important research topic. In this thesis, data were collected from bull sperm images obtained under different electric fields, and then the comparison and an assessment of the effectiveness of machine learning algorithms employed in classification and object detection was conducted. We observed significant differences based on performance between various algorithms under the various electrical field.