Bakteri suşlarından potansiyel lipaz üreticilerinin belirlenmesi, ortam optimizasyonları ve uygulamaları
Identification of potential lipase producers from bacterial strains, medium optimizations and applications
- Tez No: 855605
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tez çalışmamızda bakteriyel lipaz üreticilerini tayin edilmesi ve bu bakteri suşlarından lipaz enzim aktivitelerinin hesaplanması ile üretim optimizasyonlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda Bacillus cereus yerli, Bacillus megaterium yerli, Bacillus pumilis NCT 8241, Bacillus subtilis yerli, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Pseudomonas fluorescens yerli, Micrococcus luteus yerli, Staphylococcus aureus ATCC 29213 bakteri suşlarında lipaz üretimi denemeleri ile yapılmuştır. Buradan yola çıkarak Bacillus ve Pseudomonas bakteri suşlarında lipaz enzim aktivitelerine bakılmıştır. Sonuç olarak P. fluorescens yerli ve P. aeruginosa ATCC 27853 bakteri suşlarında üretim ortamı optimizasyonları gerçekleştirilmiştir. P. fluorescens yerli ve P. aeruginosa ATCC 27853 bakteri suşları ile yapılan optimizasyon çalışmalarında P. fluorescens yerli bakteri suşunda daha yüksek lipaz aktivitesi tayin edilmiştir. Endüstriyel enzim olarak gıda ve süt endüstrisi, katı ve sıvı yağların işlenmesi, biyodizel üretimi, deterjan, deri endüstrisi, kağıt hamuru ve kağıt üretimi gibi alanlarda kullanılan lipazın yerli bir bakteri suşundan üretimi yerli ve milli ürünlerin geliştirilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In our thesis study, it was aimed to identify bacterial lipase producers and to determine production optimizations by calculating lipase enzyme activities from these bacterial strains. In our study, lipase production in Bacillus cereus domestic, Bacillus megaterium domestic, Bacillus pumilis NCT 8241, Bacillus subtilis domestic, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Pseudomonas fluorescens domestic, Micrococcus luteus domestic, Staphylococcus aureus ATCC 29213 bacterial strains were tested. Based on this, lipase enzyme activities were investigated in Bacillus and Pseudomonas bacterial strains. As a result, production medium optimizations were realized in P. fluorescens domestic and P. aeruginosa ATCC 27853 bacterial strains. In optimization studies with P. fluorescens domestic and P. aeruginosa ATCC 27853 bacterial strains, higher lipase activity was determined in P. fluorescens domestic bacterial strain. The production of lipase, which is used as an industrial enzyme in areas such as food and dairy industry, processing of fats and oils, biodiesel production, detergent, leather industry, pulp and paper production, from a domestic bacterial strain is important for the development of domestic and national products.