Ankara ili sağlık sektöründe biyoteknoloji alanındaki istihdam
The employment in biotechnology area in ankara health care industry
  1. Tez No: 855612
  2. Yazar: UFUK ALTINKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Biyoteknoloji alanındaki gelişmelerin sosyo-ekonomik etkileri önemli bir araştırma konusudur. Diğer teknolojiler düşük becerili işgücü istihdamından tasarruf edici yönde gelişme göstermişlerdir. Kimi işlerde de yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyleri temel seçim kriterleri olmuştur. Araştırma, yüksek bir teknoloji olan biyoteknolojinin, Ankara ilinde sağlık alanında faaliyet gösteren ticari işletmelerin, biyoteknoloji işgücü istihdamı konusunda, nasıl bir görünüm arz ettiğini ve biyoteknoloji eğitimli bireylerin istihdam olanaklarını açıklamayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme formları biyoteknolojinin sağlık alanında faaliyet gösteren ticari işletme yetkililerine uygulanmıştır. Analizler sonrası, Ankara ili sağlık alanında faaliyet gösteren ticari işletmelerde, halen dar bir istihdam yapısının olduğu, işletme sahiplerinin veya işletmeleri sevk ve idareye tam yetkili kişilerin büyük çoğunlukla erkek, lisans ve lisansüstü eğitim düzeyine sahip oldukları tespit edilmiştir. Araştırmada kadın işgücü istihdamının erkek işgücü istihdamından fazla olduğu, düşük becerili işgücü istihdamının yok denecek kadar az olduğu, biyoteknoloji mezunu insanların alanda çok fazla tercih edilmedikleri gibi önemli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The socio-economic effects of developments in the field of biotechnology are an important research topic. Other technologies have developed in a way that saves employment of low-skilled labor. In some jobs, age, gender and education levels have become the main selection criteria. The research aimed to explain the outlook of biotechnology, which is a high technology, in the field of biotechnology workforce employment of commercial enterprises operating in the field of health in Ankara, and the employment opportunities of biotechnology educated individuals. For this purpose, prepared semi-structured interview forms were applied to commercial enterprise officials operating in the health field of biotechnology. After the analysis, it has been determined that there is still a narrow employment structure in commercial enterprises operating in the field of health in Ankara, and that the business owners or those fully authorized to manage the enterprises are mostly male and have undergraduate and graduate education. In the research, important results were obtained, such as female workforce employment is higher than male workforce employment, low-skilled workforce employment is almost non-existent, and biotechnology graduates are not preferred in the field.