Batı Karadeniz ve Trakya bölgesi pliyosen ve kuvaterneristiflerinin sedimantolojisi ve çökel sistemlerin incelenmesi, Türkiye
Sedimentology and depositional systems of pliocene and quaternary sequences in western Black Sea and Thrace region, Turkey
  1. Tez No: 855613
  2. Yazar: SONGÜL YILDIZ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KAĞAN KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Batı Karadeniz ve Trakya Havzaları, Dünya'da en aktif tektonik kuşaklardan biri olan Alp-Himalaya Kuşağı üzerinde kalırlar. Birbiri ile komşu olan bu iki havza, Lavrasya Plakası ile Gondwana-Afrika Levhası arasında son 30 milyon yıldır giderek artan bir şiddetle sıkışan, parçalanan ve batıya doğru sünerek kaçmaya çalışan Anadolu levhasına kuzeyden eklemlenen dalma batma ile ilişkili volkanik ürünleri de bu tektonik evrimin kanıtları olarak içerirler. Bu tezin konusu, Üst Miyosen-Pliyosen'den itibaren KAF Sisteminin KB'ya doğru devam eden segmentlerinin de yer yer etkili olduğu“Neo Tektonik”olaylar sonucunda Batı Karadeniz ve Trakya Havzalarında gelişen tortul istiflerin fasiyes mimarileri ve bunların Pliyosen'den günümüze kadar gösterdikleri evrimdir. Bu süreçte bölgedeki sedimantasyon hızı ve tektonizma arasındaki etkileşimin zaman içerisinde gösterdiği değişim, bölgenin Paleocoğrafyasını belirlemiştir. Batı Karadeniz Havzası'ndaki çökel sistemleri, yaklaşık 3700 km2'lik alana sahip üç adet üç boyutlu (3B) sismik veri seti yorumlanarak modellenmiştir. Bu havzadaki istif karasal-sığ deniz-şelf-yamaç-abisal düzlük ortamlarında çökelmiş, genel olarak güney-güneybatıdaki kaynak alandan beslenmiş çökel sistemleri ile temsil edilmektedir. Bu veri seti üzerindeki“Sismik Karakter ve Geometriler”kullanılarak yorumlanan çökel sistemleri alüvyal, flüvyal, fan delta, sahil fasiyesleri, bariyer kumları, kütle akma çökelleri, dağıtım kanalları, kanal/kanyonlar, kanyon içi kanallar, sediman dalgaları ve hemipelajik çökeller olarak yorumlanmışlardır. Trakya Havzası'nda 46 lokasyonda ayrıntılı ÖSK ölçümü yapılmıştır. Böylece bu kara alanlarındaki çökel sistemlerinin hem kendi içlerinde ve birbirleri ile olan yanal/mekansal korelasyonları yapılmış hem de yukarıda sözü edilen denizel istiflerin karadaki temsilcilerinin zamana bağlı korelasyonu yapılmıştır. Trakya Havzası boyunca belirli lokasyonlardan jeokimyasal örnekler derlenmiştir. Böylelikle, havzayı dolduran sedimanların jeokimyasal özelliklerini yansıtan analitik veriler stratigrafik/sedimantolojik verileri güçlendirmiş olup özellikle havzanın beslenme yönleri konusunda daha bütüncül yorumlar üretilmiştir. Sonuç olarak, Batı Karadeniz ve Trakya Havzası'nın Pliyosen-Kuvaterner Paleocoğrafya Modeli'ni ortaya koymak amacıyla bu bölgede üretilmiş jeofiziksel, jeolojik ve jeokimyasal veriler anlamlı bir şekilde bütünleştirilmiş, elde edilen tüm verilerin entegrasyonu sağlanarak birlikte yorumlanmış ve Paleocoğrafya Haritaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Western Black Sea and Thrace Basins located on the Alpine-Himalayan Belt are one of the most active tectonic belts in the world. These two basins, which are adjacent to each other, also contain volcanic products related to the subduction, joining from the north to the Anatolian plate, which was squeezed between the Laurasian Plate and the Gondwana-African Plate with increasingly compressed for the last 30 million years, disintegrated and tried to escape by creeping towards the west prove as evidence of this tectonic evolution. The subject of this thesis is the facies architectures of the sedimentary sequences that developed in the Western Black Sea and Thrace Basins as a result of the“Neo-Tectonic”events, in which the segments of the NAF System continuing towards NW from the Upper Miocene-Pliocene, and their evolution from the Pliocene to the Recent. In this process, the change in the interaction between the sedimentation rate and tectonism in the region over time determined the Paleogeography of the region. Sedimentary systems in the Western Black Sea Basin were modeled by interpreting three-dimensional (3D) seismic datasets with an area of approximately 3700 km square. The sequence in this basin is represented by sedimentary systems deposited in terrestrial-shallow water-shelf-slope-abyssal plain environments, fed from the source area generally in the south-southwest. Sedimentary systems interpreted using“Seismic Characteristics and Geometries”on this dataset were generally interpreted as alluvial, fluvial, fan delta, shore zon facies, barrier sands, mass transport complexes, distribution channels, channel/canyons, intra-canyon channels, sediment waves and hemipelagic sediments. Detailed Measured Column Sections (MCS's) were measured at 46 locations in the Thrace Basin. Thus, lateral/spatial correlations of the sedimentary systems in the Thrace basin were made both within themselves and with each other, as well as the time-dependent correlation of the terrestrial representatives of the above-mentioned marine sequences. Geochemical samples were compiled from specific locations throughout the Thrace Basin. Thus, analytical data reflecting the geochemical characteristics of the sediments filling the basin have strengthened the stratigraphic/sedimentological data and more holistic interpretations have been produced, especially on the recharge aspects of the basin. As a result, in order to reveal the Pliocene-Quaternary Paleogeographic Model of the Western Black Sea and Thrace Basin, all geophysical, geological and geochemical data produced in this region were harmoniously integrated with each other, obtained all data were integrated and interpreted together, and ultimately Paleogeographic Maps of the Region have been proposed.