Santral (merkezi) venöz kateterizasyon (SVK) simülatörü tasarımı
Design of central venous catheterization (CVC) simulator
- Tez No: 855636
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Sağlık Eğitimi, Industrial Design, Mechanical Engineering, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, santral venöz kateterizasyon (SVK) becerilerinin eğitimini desteklemek için bir simülasyon cihazının tasarımı ve geliştirilmesi üzerine odaklanmıştır. SVK, hastaların venöz damarlarına uzun süreli erişim sağlamak amacıyla kullanılan bir tıbbi prosedürdür. Bu prosedürün başarıyla uygulanması, sağlık profesyonelleri için kritik bir beceri olup, doğru eğitim gerektirmektedir. Mevcut eğitim yöntemleri yetersiz veya riskli olabilir, bu nedenle daha güvenli ve etkili bir eğitim aracının geliştirilmesi önemlidir. Tasarım süreci, bileşen seçimi, prototip üretim yöntemleri ve kullanılabilirlik testlerini içeren kapsamlı bir araştırma çalışmadır. Sonuç olarak, geliştirilen SVK simülatörünün sağlık profesyonellerinin eğitimine katkı sağlayabileceği ve SVK becerilerini daha iyi bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olabileceği görülmüştür. Tez çalışmasında, SVK işleminin temel prensiplerini ve tekniklerini öğretmek amacıyla kullanılabilecek ve mevcutlara göre ek özellikleri olan bir simülasyon cihazı geliştirmek amaçlanmıştır. Sonraki bölümlerde, gerçeğe en yakın şekilde süreci simüle etmek amacı ile geliştirilen simülatörün tasarım aşamaları ve ulaşılan sonuçlar açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is focused on the design and development of a simulation device to support central venous catheterization (CVC) skills training. CVC is a medical procedure used to provide long-term access to patients' venous vessels. Successful performance of this procedure is a critical skill for healthcare professionals and requires proper training. Current training methods may be inadequate or risky, so it is important to develop a safer and more effective training tool. It is a comprehensive research study that includes the design process, component selection, prototype production methods and usability tests. As a result, it has been seen that the developed CVC simulator can contribute to the training of healthcare professionals and help them learn CVC skills better. In this thesis, it is aimed to develop a simulation device that can be used to teach the basic principles and techniques of the CVC process with additional features compared to the existing ones. In the following sections, the design stages of the simulator developed to simulate the process as close to reality as possible and the results obtained are explained.