Sequencing and analysis of axial regulator Yabby-5 like gene on asparagus (Asparagus officinalis)
Kuşkonmaz (Asparagus officinalis) bitkisinde axial regulator Yabby-5 like geninin sekanslanması ve analizi
  1. Tez No: 855640
  2. Yazar: SENA NUR ALTUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kuşkonmaz (Asparagus officinalis L.), farklı biyoaktivitelere sahip çok yıllık bir bitkidir ve eski çağlardan beri yaygın olarak ilaç ve gıda olarak kullanılmaktadır. Buna göre, yabani ve kültüre alınmış kuşkonmaz genotiplerindeki değişimlerin bilinmesi hem kültüre alınmış hem de yabani çeşitlerde YABBY5-LIKE geninin ekspresyon düzeyinin belirlenmesine ve karşılaştırmalı bir analizin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bitki transkripsiyon faktörleri, çeşitli abiyotik streslere yanıt olarak gen ekspresyonunu düzenler. Bu çalışmada, İzmir Ödemiş Büyük Menderes Havzasından toplanan 7 kuşkonmaz çeşidi ve 3 yabani A. officinalis L. türünün YABBY-5-like geninin ekspresyon açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple yabani ve kültüre alınan çeşitlerde büyüme geninin tespiti ve karşılaştırmalı analizinin yapılması, büyüme ve kalite sağlayan kuşkonmaz genotiplerinin belirlenmesi ve yapılacak çalışmalara bir ilk olarak katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Daha önce literatürde hem yabani hem de kültür kuşkonmaz çeşitleri arasında YABBY-5-like gen açısından genetik benzerlik ve mesafeyi değerlendiren bir çalışma olmadığı için bu alanda öncü olacaktır. Tez çalışması sonucunda gelecekte A. officinalis ıslah çalışmalarında temel olarak kullanılabilecek aday SNP'ler, genetik benzerlikler ve uzaklıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Asparagus (Asparagus officinalis L.) is a perennial herb with different bioactivities and has been widely used as medicine and food since ancient times. Accordingly, knowing the changes in wild and cultivated asparagus genotypes makes it possible to determine the expression level of the YABBY5-LIKE gene in both cultured and wild varieties and make a comparative analysis. Plant transcription factors regulate gene expression in response to various abiotic stresses. In this study, it was aimed to examine 7 asparagus cultivars and 3 wild species of Asparagus officinalis L. collected from İzmir Ödemiş Büyük Menderes Basin in terms of YABBY-5-like expression. In this way, it is aimed to determine and make a comparative analysis of the growth gene in wild and cultivated varieties, to determine the asparagus genotypes that provide growth and quality, and to contribute to the studies to be done as a first. Since there is no previous study in the literature evaluating genetic similarity and distance in terms of YABBY-5-like gene between both wild and cultivated varieties of asparagus, it will be a pioneer in this field. As a result of the thesis study, candidates SNPs, genetic similarities and distances that can be used as a basis in future A. officinalis breeding studies were determined.