Giyotinle kesmede iki boyutlu dilme probleminin çözümü için yordamsal bir yaklaşım
- Tez No: 8828
- Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
IV ÖZET Boyutları bilinen dikdörtgen şekilli bir malzemeden; her birisinden belirli miktarda istenen dikdörtgen veya dikdörtgene tamamlanabilen karışık düzlemsel şekillerin kesilmesi problemi, uygulamada sık karşılaşılan iki boyutlu bir malzeme dilme problemidir. Bu tip problemlerin çözümünde, kesme kayıplarını (fireleri) en küçüklemek amacına göre matematik programlama tekniklerinin kullanıldığı veya problem alanına bağlı olarak bazı yordamsal yaklaşımların (heuristics) geliştirildiği gözlenmektedir. Bu çalışmada açıklanan yordamsal çözüm yaklaşımında; giyotinle kesmede iki boyutlu malzeme dilme problemi, sıralama ve çizelgeleme problemi yaklaşımıyla ele alınıp; geliştirilen bir algoritmaya göre, önemli bir çözüm evresi olan kesme planları, benimsenen öncelik kurallarına göre türetilmektedir. Çözüm yaklaşımının ikinci aşamasında, türetilen kesme planlarının uygulama çizimleri hazırlanmakta ve son aşamada ise bunlardan hareketle hesaplanan maliyet bileşenlerinin karşılaştırması bir tablo halinde karar vericiye sunulmaktadır. önerilen çözüm yaklaşımının bir gerçek hayat problemine uygulaması da gösterilmektedir. Anahtar kelimeler Giyotin Kesmesi Stok Kesme Problemi Malzeme Dilme Problemi iki boyutlu kesme
Özet (Çeviri)
SUMMARY So far, many solution methods for the constrained two dimensional guillotine cutting stock problems have been developed. However, as most planners know, in real life, it is frequently improper to define the decision criterion as the minimisation of trim loss. In practice, the requirement is to determine cutting patterns which effectively balance and satisfy the conflicting goals such as, waste minimisation, low number of patterns, utilization of materials, low spread of order across pattern set. In this study, a sequencing and scheduling problem based heuristic for two dimensional guillotine cutting stock problem is introduced. Using the pattern generated by the heuristic, the decision maker may takes into account the above goals separately. The heuristic is applied to a real life problem and satisfactory results are obtained. Meantime, randomly generated problems are solved in order to see the efficiency of the approach. Key Words Heuristics Cutting-Stock Two-Dimensional Cutting Trim-Loss Problem