İki tekerlekli skuter tasarımı ve imalatı
Two-wheel scooter design and manufacturing
- Tez No: 855694
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Trafikteki araç sayısının artışı, her geçen gün ulaşım problemlerini beraberinde getirmekte ve atmosfere salınan karbon miktarının da artmasına sebebiyet vermektedir. Ekolojik dengede meydana gelen bozulmaların birçok sebebi olmasıyla beraber, bu sebepler arasında karbondioksit salınımından dolayı araç kullanımı da bulunmaktadır. Avrupa Birliği'nin yayınlamış olduğu raporlara göre, ulaşımdan kaynaklanan karbondioksit emisyonları, toplam karbondioksit emisyonunun %30'unu oluşturduğu ve bu oranın %72'sinin de karayolu ulaşımından kaynaklandığı belirtilmiştir. 33 ülke ile birlikte ülkemizin de imzalamış olduğu Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında 2040 yılına kadar sıfır emisyonlu araçlara geçilmesi hedefi bulunmakta ve bisiklet, skuter gibi“0”karbon ayak izine sahip araçların kullanımının yaygınlaştırılması bu doğrultuda fark yaratacaktır. Özellikle elektrikli skuterlerin bisiklete kıyasla daha az efor sarf ederek daha kolay bir kullanıma sahip olması ile her geçen gün ülkemizde ve dünyada yaygınlaşmaktadır. Elektrikli skuter, tekerlekleri üzerinde ilerleyen, direksiyonu sayesinde yön ve hızı ayarlanabilen, elektrik ile şarj edilerek çalışan, bir çeşit ulaşım aracıdır. Elektrikli skuterlerin kullanımı; çevre dostu, ekonomik ve pratik olması nedeniyle gün geçtikçe artmaktadır. Gündelik hayatta hobi olarak kullanılan skuterler, elektrikli skuterlerin verimliliklerinin artmasıyla beraber kargoların taşınması gibi birçok yeni alanda kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda tez konusu olan“Fat Scooter”, ön tarafında bulunmakta olan sepet ile 15 kilograma kadar ve arkasında bulunmakta olan sepet ile 45 kilograma kadar yük taşıyabilme kapasitesindedir. Toplamda 60 kilogramlık yük taşıyabilmesi sayesinde hizmet/mal taşımacılığında kullanıma da uygun olacaktır. Aynı zamanda, tez konusu ürünün faydalı model başvurusu yapılmış olup, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 17/12/2021 tarihinden itibaren 10 yıl süre ile korunmak üzere Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından faydalı model olarak tescillenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of vehicles in traffic not only brings transportation problems with each passing day, but also causes an increase in the amount of carbon released into the atmosphere. Although there are many reasons for the deterioration in ecological balance, these reasons include vehicle use due to carbon dioxide emissions. According to the reports published by the European Union, it is stated that carbon dioxide emissions resulting from transportation constitute 30% of the total carbon dioxide emissions, and 72% of this rate originates from road transportation. Within the scope of the European Green Deal, which our country has signed along with 33 countries, there is a mission to switch to zero-emission vehicles by 2040, and expanding the use of vehicles with“0”carbon footprint such as bicycles and scooters will make a difference in this direction. Especially since electric scooters are easier to use and require less effort compared to bicycles, they are becoming more widespread in our country and in the world day by day. An electric scooter is a type of transportation vehicle that moves on its wheels, can be adjusted in direction and speed thanks to its steering wheel, and works by charging with electricity. Use of electric scooters; It is increasing day by day because it is environmentally friendly, economical and practical. Scooters, which are used as hobbies in daily life, allow electric scooters to be used in many new areas such as transportation of cargo, as their efficiency increases. In this context, the“Fat Scooter”, which is the subject of the thesis, is capable of carrying a load of up to 15 kilograms with the basket on the front and up to 45 kilograms with the basket at the back. It will also be suitable for use in service transportation, as it can carry a total load of 55 kilograms. At the same time, a utility model application has been made for the product subject to the thesis and it has been registered as a utility model by the Turkish Patent and Trademark Office to be protected for 10 years starting from 17/12/2021 within the scope of the Industrial Property Law No. 6769