İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alibeyköy ve pendik fidanlıklarında entomolojik problemler ve çözüm önerileri
Entomological problems and solution suggestions in İstanbul Metropolitan Municipality Alibeyköy and Pendik nurseries
  1. Tez No: 855714
  2. Yazar: ALİ SUKAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAKYEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma 2022 – 2023 yılı içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait Ağaç ve Peyzaj AŞ'nin Alibeyköy ve Pendik Fidanlıkları'ndaki bitkiler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda bu bitkilerde Trombidiformes, Orthoptera, Hemiptera, Coleoptera, Lepidoptera ve Hymenoptera takımına ait zararlı 49 tür tespit edilmiştir. Fidanlık zararlılarından Gryllotalpa gryllotalpa (L.) Türkiye'nin tüm bölgelerinde, ormancılığımız bakımından çok önemli türler kategorisinde bulunan Melolontha melolontha (L.), Tomicus minor (Htg.), T. piniperda (L.), Diprion pini (L.) Güneydoğu Anadolu Bölgesi hariç, Polyphylla fullo (L.), Orthotomicus erosus (Woll.), Rhyacionia buoliana (Den. & Schiff.) ve Thaumetopoea pityocampa (Den. & Schiff.) ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri hariç, tüm bölgelerimizde bulunmaktadır. Tetranychus urticae Koch Gryllotalpa gryllotalpa (L.), Smaragdina limbata (Stev.), Xanthogaleruca luteola (Müll.) ve Otiorhynchus sulcatus (Fabr.) türleri hem güllerde hem de fidanlarda zarar yaptığı gözlenmiştir. Anoplophora chinensis (Forster), Cameraria ohridella Deschka & Dimić, Cydalima perspectalis (Walker) ve Rhynchophorus ferrugineus (Oliv.) istilacı türler olup İstanbul ilinde yaygın olarak bulunmaktadır. Araştırmalarımızda bu zararlı türlere ait bilgiler verilerek savaş yöntemleri ve oluşturdukları sorunlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2022 - 2023 with plants in potted growth site in Alibeyköy and Pendik nurseries of Plant and Landscape Incorporated Company, belonging to Istanbul Metropolitan Municipality. As a result of the study, 49 species belong to the orders Trombidiformes, Orthoptera, Hemiptera, Coleoptera, Lepidoptera and Hymenoptera were detected in these plants. Among 49 species Gryllotalpa gryllotalpa (L.) in the nursery all of the regions of Turkey, Melolontha melolontha (L.), Tomicus minor (Htg.), T. piniperda (L.), Diprion pini (L.) except South – East Anatolia in everywhere, Polyphylla fullo (L.), Orthotomicus erosus (Woll.), Rhyacionia buoliana (Den. & Schiff.) and Thaumetopoea pityocampa (Den. & Schiff.) except both East Anatolia and South – East Anatolia in everywhere, totally 9 species have been determined as the most important harmful insects living in areas of Istanbul. These species, Tetranychus urticae Koch Gryllotalpa gryllotalpa (L.), Smaragdina limbata (Stev.) and Xanthogaleruca luteola (Müll.)have been observed to cause damage to both roses and saplings. Totally 4 species, namely Anoplophora chinensis (Forster), Cameraria ohridella Deschka & Dimić, Cydalima perspectalis (Walker) and Rhynchophorus ferrugineus (Oliv.) are invasive species and are widely found in Istanbul province. The detailed information on control measurements and the problems of the pests were also recorded in this study.