Genital hijyen eğitiminin fiziksel engelli gençlerin davranışlarına ve gençlere bakım verenlerin yüküne etkisi
The effect of genital hygiene education on the behavior of young people with physical disabilities and the burden of caregivers of young people
- Tez No: 855715
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN KARACA SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu araştırmada, genital hijyen eğitiminin; fiziksel engelli gençlerin genital hijyen davranışlarına ve onlara bakım verenlerin bakım verme yüküne etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma analitik ve kesitsel tiptedir. Veriler Ege Üniversitesi Engelli Çocuklar Rehabilitasyon ve Eğitim Parkı Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne kayıtlı 9-18 yaş aralığındaki fiziksel engelli adölesanlardan ve onlara bakım verenlerden telefon ve yüz yüze görüşme yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden gençlere; tanımlayıcı bilgileri yanı sıra eğitim öncesi ön test, eğitimden sonra 15.ve 30. günlerde eğitim sonrası test uygulanmıştır. Eğitim öncesi ve eğitim sonrası uygulanan test ile engelli gençlerin Genital Hijyen Davranışları ölçülmüştür. Yüz yüze olması planlanan eğitimin yaşanan yerlerin uzak olması nedeniyle gençlere web tabanlı online/çevrimiçi eğitim modülleri geliştirilerek eğitim verilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden bakım vericilere de tanımlayıcı bilgileri yanı sıra ilk görüşmede, 15. ve 30. günlerde Zarit Bakım Verme Yükü ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılmış, kodlanan veriler tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) ve ölçeklerin güvenilirliğini test etmek amacıyla“Güvenilirlik Analizi”kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile test edilmiş, normal dağılıma sahip olmayan verilerle niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Friedman testi uygulanmış ve fark bulunduğu durumda düzeltilmiş Bonferroni kullanılmıştır. Araştırmanın yapılması için; ölçek kullanımı, etik kurul, araştırmanın yapıldığı yer, engelli bireyler ve bakım verenlerden gerekli izinler alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya fiziksel engeli olan ve onlara bakım veren 69 kişi katılmış olup katılan engelli bireylerin %36.2'sinin 12-15 yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. Engelli bireye bakım verenlerin %84.1'inin engelli bireyin annesi/babası olduğu, %39.1'inin 32-38 yaş grubunda, %46.4'ünün lise mezunu olduğu, %91.3'ünün daha önce üreme sağlığı ile ilgili eğitim almadığı tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan Genital Hijyen Davranışları Ölçeğinin Cronbach Alpha değeri 0.84, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeğinin ise 0.90 olarak saptanmıştır. Genital Hijyen Davranışları Ölçeği puan ortalamasının her ölçümde artış gösterdiği (sırasıyla 91.45±13.63; 98.72±6.60 ve 99.91±8.86) ve Menstrüel Hijyen alt boyutunun ise ilk ölçüm, 15. ve 30.gün ölçümleri arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu, anlamlılığın eğitimin 15. ve 30.gün ölçümlerinin ilk ölçüme göre daha yüksek olmasından kaynaklandığı belirlenmiştir (p0.90) tespit edilmiştir. Sonuç: Genital hijyen eğitiminin; fiziksel engelli gençlerin genital hijyen davranışlarına ve onlara bakım verenlerin bakım verme yüküne etkisini incelemek amacıyla yaptığımız çalışma sonucunda, verilen genital hijyen davranışları eğitiminin engelli gençlerin özellikle menstrüel hijyen konusundaki genital hijyen davranışlarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Engelli bireye bakım verenlerin orta düzeyde bakım yüküne sahip oldukları tespit edilmiştir. Ebeler rolleri gereği, engeli olduğunu düşünmeden her adölesana jinekolojik alandaki tüm konularda eğitim vermelidir.
Özet (Çeviri)
Abstract Objective: In this research, genital hygiene education; It was aimed to examine the effect of genital hygiene behaviors of physically disabled young people and the caregiving burden of their caregivers. Method: The research is analytical and cross-sectional. Data were collected from physically disabled adolescents between the ages of 9-18 and their caregivers, registered at Ege University Disabled Children Rehabilitation and Education Park Research and Application Center, using telephone and face-to-face interviews. Young people who agree to participate in the research; In addition to descriptive information, a pre-test was administered before the training and a post-training test was administered on the 15th and 30th days after the training. Genital Hygiene Behaviors of disabled young people were measured with the test applied before and after the training. Since the places where the training was planned to be face-to-face were far away, young people were given training by developing web-based online training modules. The Zarit Caregiving Burden scale was applied to caregivers who agreed to participate in the study, in addition to their descriptive information, at the first interview, on the 15th and 30th days. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program was used to analyze the data, and the coded data were evaluated using descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation) and“Reliability Analysis”to test the reliability of the scales. The suitability of the data for normal distribution was tested with the Kolmogorov-Smirnov test. Friedman test was applied to compare quantitative data with non-normally distributed data, and Bonferroni corrected was used in case of a difference. To conduct the research; Necessary permissions were obtained from the ethics committee, the place where the research was conducted, disabled individuals and their caregivers for the use of the scale. Results: 69 people with physical disabilities and caregivers participated in the study, and it was determined that 36.2% of the disabled individuals were in the 12-15 age group. It was determined that there was also an obstacle. Of those who care for a disabled individual, 84.1% are the disabled individual's mother/father, 39.1% are in the 32-38 age group, 46.4% are high school graduates, and 91.3% have had reproductive health experience before. It was determined that he did not receive relevant training. The Cronbach Alpha value of the Genital Hygiene Behaviors Scale used in the study was found to be 0.84, and the Zarit Caregiver Burden Scale was found to be 0.90. The Genital Hygiene Behavior Scale mean score increased with each measurement (91.45±13.63; 98.72±6.60 and 99.91±8.86, respectively) the difference between the first measurement, 15th and 30th day measurements of the Menstrual Hygiene sub-dimension was statistically significant. It was determined that this was due to the fact that the . and 30th day measurements were higher than the first measurement (p 0.90) Conclusion: Genital hygiene education; As a result of our study to examine the effect of the genital hygiene behaviors of physically disabled young people and the caregiving burden of their caregivers, it was determined that the genital hygiene behavior training given positively affected the genital hygiene behaviors of disabled young people, especially regarding menstrual hygiene. It has been determined that caregivers of disabled individuals have a medium level of care burden. Due to their role, midwives should provide education to every adolescent on all subjects in the gynecological field, regardless of whether they have a disability.