Soğuk Savaş döneminde Amerikan dış politikasında terör örgütlerinin rolü: Ortadoğu örneği
The role of terrorist organizations in American foreign policy during the Cold War period: The case of the Middle East
- Tez No: 855724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE ÇOBAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amerika'nın kendi dış politikası, dünyaya hâkim bir güç konumuna gelmek ve dünyayı istediği gibi yönetmek olmuştur. Amerika dünya üzerindeki ülkeleri yönetmekte güçlük çektiği zamanlarda ise ülkeleri birbirine düşürmüş, ikili ilişkilerde kriz çıkarmış ve siyasi, ekonomik, askeri yönde her türlü yaptırımda bulunmuştur. Bu yaptırımlarından biri de terör örgütleri olmuştur. Amerika, terör ve terörizmle istediği bölgede iç karışıklık çıkarmış, kendi çıkarlarını korumak amacıyla, yıldırma ve yıpratma taktiklerini benimseyerek diğer ülkeler üzerinde terör örgütlerini kullanarak onları her anlamda manipüle etmiştir. Bu tez, Amerika'nın sömüreceği ülkelere kendisini dost gibi tanıtarak ve bu ülkelerin gelişmesine katkıda bulunuyormuş gibi yaklaşarak aslında kendi çıkarlarını nasıl sağladığını anlatmaktadır. Bu tezdeki amaç, ABD'nin gerçek yüzünü terör örgütleri üzerinden örneklendirerek göstermektir.
Özet (Çeviri)
America's own foreign policy has been to become a dominant power in the world and to rule the world as it wishes. When America could not rule the world, it pitted countries against each other, created a crisis in bilateral relations, and imposed all kinds of sanctions in political, economic and military terms. One of these sanctions was terrorist organizations. America has created internal turmoil in the region it wants through terror and terrorism, and in order to protect its own interests, it has supported terrorist organizations and used them in various ways by adopting intimidation and attrition tactics. This thesis explains how America actually achieves its own interests by presenting itself as a friend to the countries it will exploit and approaching them as if it is contributing to the development of these countries. The aim of this thesis is to show the true face of the USA by giving examples through terrorist organizations.