Burhan Sönmez'in romanları üzerine bir inceleme
A study on the novels of Burhan Sönmez
- Tez No: 855723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAKIR ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
1965 yılında Haymana'nın Şeyhhan'ı köyünde dünyaya gelen Burhan Sönmez, ilk ve orta öğrenimini Ankara Polatlı'da tamamladı. 1980'lerde İstanbul Üniversitesinde hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bir süre avukatlık yaptı. 1996'da aktif siyasete atılan Sönmez, aynı yıl Kızılay'da uğradığı saldırı neticesinde yaklaşık iki yıl İngiltere'de tedavi gördü. Tedavisi sürecinde roman incelemeleri üzerine eğitim alarak yazın hayatının teknik alt yapısını oluşturdu. O, çocukluğunda dinlediği hikâyeleri yazarlık tekniği ile birleştirerek 2009'dan itibaren ilk edebi ürünlerini vermeye başladı. Tezin amacı, Burhan Sönmez'in romanlarını belirli bir yöntem çerçevesinde ayrıntılı olarak ortaya koymaktır. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Burhan Sönmez'in hayatı edebi şahsiyeti ve eserleri hakkında genel bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde Burhan Sönmez'in yayımlanmış beş romanı, yapı bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Sönmez'in romanlarındaki temalar analitik incelemeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Burhan Sönmez was born in 1965 in Şeyhhanı village of Haymana. He completed his primary and secondary education in Polatlı, Ankara. After completing his law degree at Istanbul University in the 1980s, he worked as a lawyer for a while. Sönmez, who entered active politics in 1996, underwent treatment in England for about two years as a result of the violence he was subjected to in Kızılay in the same year. During his treatment, he received training on novel analyses a background for his literary life. He started to give his first literary products in 2009 by combining the stories he listened to in his childhood with his writing style. The aim of the thesis is to analyse Burhan Sönmez's novels in detail within the framework of a specific method. The thesis consists of three main chapters. In the first chapter, general information about Burhan Sönmez's life, literary personality and works are presented. In the second part, Burhan Sönmez's five published novels are analysed in detail according to the novel analysis method. In the third part, the themes in Sönmez's novels are analysed.