Türkiye'de firmaların endüstri 4.0 olgunluk seviyesinin analizi
Analysis of the industry 4.0 maturity level of the companies in Turkey
- Tez No: 855726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, şirketlerin kendi IT altyapılarının Endüstri 4.0 gereksinimlerini sağlamalarının zorlu bir süreç olduğuna vurgu yapılarak, bu konuda şirketlerin farkındalıklarını geliştirme ve mevcut durumlarıyla ilgili bir analiz sunma konuları ele alınmaktadır. Bu amaçla, dijital dönüşüm, Endüstri 4.0, olgunluk seviyesi gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Bu tezde, işletmelerin mevcut IT sistemi yapılarının ve olgunluk seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, organizasyonların dijital olgunluk seviyelerini değerlendirmek için birçok olgunluk modelinin metodolojisini öncelikle inceleyen ve sonrasında bu modellerden yeni bir ölçümleme modeli ortaya koyulmuş bir anket yöntemi kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, emphasis is placed on the challenging process for companies to meet the requirements of Industry 4.0 through their own IT infrastructures. The focus is enhancing companies awareness and providing an analysis for their current situations. For this purpose, keywords such as digital transformation, Industry 4.0 and maturity level are defined. The aim of this thesis is to evaluate the current IT system structures and maturity levels of businesses. The study extensively reviews the methodologies of various maturity models used to assess the digital maturity levels of organizations. Subsequently, a novel measurement model is proposed, utilizing a survey method.