Sustainability and safety of vertical architecture/high rise buildings: Case studies in Ataşehi̇r
Dikey mimari/yüksek binaların sürdürülebilirliği ve güvenliği: Ataşehir ilçesi alan çalışmaları
  1. Tez No: 855727
  2. Yazar: DİLARA EBRA SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÜMRAN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kentsel yoğunluğun hızla artması ve arazilerin kısıtlanmasıyla, şehrin genişlemesine olanak tanıyan çözümlere ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Dikey mimari gelişimi, dünyada yaygın bir uygulamaya benzetilebilir. İstanbul ili ise, Türkiye'deki başlıca uygulama alanıdır. Sarı (2017) makalesine göre, kent merkezinden kentin çevrelerine yayılan dikey yapılaşma yoğunluğu olgusu, konut ya da ticaret gibi farklı işlevlerde görülebilen bir yapı biçimini yansıtmaktadır. Aynı zamanda, dikey yapı tipolojisi mimari söylemin de merkezindedir. Genellikle, dünya çapında ekonomik ve kültürel entegrasyon ile tanımlanır. Dikey mimari, özellikle 2000 yılından sonra yeni alanlara yayılarak küresel bir konut imajı yaratmıştır. Ancak İstanbul çok yoğun bir şehir olduğu için dikey yapılaşmadan kaçınmak mümkün değildir. Eren (2007) makalesine göre, günümüzün en önemli ve vazgeçilmez bina tipleri olan yüksek binaların, Türkiye'de gelişmesinde en çok tartışılan, projelerin çeşitli etkenlere göre nasıl denetleneceği, yarar ve sakıncalarının nasıl belirleneceği ve değerlendirileceği konularıdır. Bu başlıklarda, bina ve sistem performansı gibi ölçülebilir nesnel kriterlerin yanı sıra, kentsel yaşamla ilgili kriterlerin ağırlık kazandığı süreklilik, kentsel kimlik, insan-çevre etkileşimi gibi kriterler de öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, dikey mimari ve sürdürülebilirlik kavramlarından sonra güvenlik ve deprem konusu ele alınmaktadır. Dikey mimarinin hızlı deprem fay hattı üzerinde yer alması, Ataşehir'i iklim, ekoloji ve çevre açısından riskli hale getirmektedir. Bu ilçede bulunan belirli konut ve/veya ticari yüksek binalar seçilecek ve araştırılacaktır. Özellikle bu yapılarda kullanılan sürdürülebilir tasarım parametrelerine ve deprem dayanıklılık özelliklerine odaklanılmıştır. Bu çalışmada, sürdürülebilir tasarım ve güvelik/deprem faktörlerin dikey mimari üzerindeki etkileri ve ilişkileri, İstanbul'un Ataşehir ilçesinde bir alan çalışması ile tartışılacaktır
Özet (Çeviri)
With the rapid increase of urban density and land being a major constraint, there seems to be need for solutions that allow the city to expand. Vertical expansion looks like the common practice around the world. Istanbul is the primary practice ground in Turkey. According to Sarı (2017), the vertical structuring density phenomenon, that spreads from the city center to the peripheries of the city, reflects a form of construction that can be seen in different functions such as residence or commerce. After 2000, it spreads to new areas creates a global residence image. But, since Istanbul is a very dense city, it is not possible to escape vertical architecture. According to Eren (2007), the most discussed issues in the development of high rise buildings in Turkey are; controlling these projects, also determine and evaluate their negatif and positive impacts. In these headings, in addition to measurable objective criteria such as building and system performance, other criterias come to the fore such as, continuity, urban identity, human-environment interaction and urban life. After the concepts of Istanbul and vertical architecture; safety and earthquake issues were investigated for this thesis. Develepment of vertical architecture and the fact that it is located on the earthquake fault line, make Ataşehir risky in terms of the climate, ecology and environment. Particularly, it is planned to focus on sustainable architectural design and earthquake resistant parameters. In this study, the effects and relations of these factors on vertical architecture, will be discussed with sustainability and safety as well.