Çimento esaslı harçların karbonatlaşma özelliği üzerine bir çalışma
A study on the carbonation property of cement based mortars
  1. Tez No: 855729
  2. Yazar: AHMET BERK KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, günümüzde endüstriyel atık malzemelerden olan uçucu kül, yüksek fırın cürufu ve silis dumanı gibi puzolanik malzemelerin çimento esaslı harçlara ikamesiyle birlikte harçların mekanik özellikleri ve karbonatlaşmaya etkileri araştırılmıştır. Deneysel çalışma kapsamında, 0,35 – 0,50 ve 0,65 olmak üzere üç farklı su / bağlayıcı (çimento + puzolan) oranı esas alınmıştır. Biri puzolan ikamesiz; diğerleri uçucu kül, silis dumanı ve yüksek fırın cürufu ikameli olmak üzere çimento ile kütlece %5 - %10 ve %15 oranında yer değiştirmesiyle toplam 30 farklı harç serisi üretilmiştir. Her bir harç serisinden 4 parti üretim yapılmıştır. Tüm numuneler 28 gün kür havuzunda (bağıl nem %95±5, su sıcaklığı 20 oC) kürlenmiştir. Üretilen bu harç serilerinden bir partisi kürlemenin ardından su emme, basınç dayanımı, eğilme dayanımı testlerine tabii tutulurken; diğer seriler özel olarak hazırlanmış hızlandırılmış karbonatlaşma testine 1, 3 ve 7 gün tabii tutularak eğilme dayanımı, basınç dayanımı ve karbonatlaşma özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak harç numunelerinin; su emme, eğilme dayanımı ve basınç dayanımı özellikleri ve karbonatlaşma derinliklerinin; su / bağlayıcı oranı, karbondioksite maruziyet süresi ve puzolanların kimyasal kompozisyonları, incelikleri ve reaktivitelerinden etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the mechanical properties of mortars and their effects on carbonation were investigated by substituting pozzolanic materials such as fly ash, blast furnace slag and silica fume, which are industrial waste materials today, into cement-based mortars. Within the scope of the experimental study, three different water / binder (cement + pozzolan) ratios of 0.35 - 0.50 and 0.65 were taken as basis. A total of 30 different mortar series were produced, one of which was without pozzolan substitution, the others were with fly ash, silica fume and blast furnace slag, with cement replaced by 5% - 10% and 15% by mass. 4 batches of each mortar series were produced. All samples were cured in a curing pool for 28 days (relative humidity 95±5%, water temperature 20 oC). While one batch of these mortar series was subjected to water absorption, compressive strength and flexural strength tests after curing, the other batches were subjected to a specially prepared accelerated carbonation test for 1, 3 and 7 days, and their flexural strength, compressive strength and carbonation properties were examined. As a result, mortar samples; water absorption, bending strength and compressive strength and carbonation depths' properties; It was concluded that was affected by the water/binder ratio, exposure time to carbon dioxide and the chemical composition, fineness and reactivity of the pozzolans.