İnşaat projelerinde 'scrum' yönteminin uygulanması
Implementation of 'scrum' methodology in construction projects
- Tez No: 855728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BARADAN, DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ, DOÇ. DR. ÖZGE AKBOĞA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnşaat sektörü, ekonomik krizlerin yoğun bir şekilde etkilediği sektörlerden biri olarak bilinir. Firmalar arasındaki rekabet arttıkça, yatırımcıların inşaat projelerine olan talebi azaldığı için, işletmeler değişikliklere, belirsizliklere ve risklere uyum sağlamak için yeni teknolojiler, yöntemler ve yönetim yaklaşımlarını benimsemelidir. Bu sayede rekabet avantajı elde edilebilir. İnşaat sektörü, rekabet avantajı elde etmek için değişime, belirsizliğe ve risklere uyum sağlamalıdır. Bu nedenle, sektörün yeni teknolojileri, yöntemleri ve yönetim yaklaşımlarını benimsemesi gerekmektedir. Çevik proje yönetimi, bu değişimlere uyum sağlamak için inşaat sektöründe uygulanması gereken bir yönetim yaklaşımıdır. Verimliliği sağlamak ve artırmak, çevik yönetimin temel amaçlarındandır. Bu amaç doğrultusunda, çevik metodolojinin uygulanmasında farklı yöntemler geliştirilmekte ve bu yöntemler birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, inşaat projelerinde uygulanabilen çevik proje yöntemlerinden biri olan Scrum yönteminin kullanımı incelenmektedir. Öncelikle, konu ile ilgili ayrıntılı bir literatür taramasını takiben, inşaat projelerinde Scrum yönteminin uygulanabilir olduğu açıklanmaktadır. Yapılan literatür araştırmasında yöntemin tarihsel gelişimine, içeriğine ve kurallarına değinilmektedir. Sonrasında, Türkiye'de çevik proje yönteminin uygulanmasına değinilip, firmaların Scrum yöntemine bakış açılarından bahsedilmiştir. Çalışmanın sonucunda Türkiye inşaat sektörünün, Scrum'un esneklik, müşteri odaklılık ve iş birliği gibi avantajlarını değerlendirerek, daha rekabetçi, sürdürülebilir ve başarılı projelerin hayata geçirilmesine ön ayak olabileceği çıkarımında bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction industry is known as one of the sectors that are heavily affected by economic crises. As competition among firms increases and investor demand for construction projects decreases, businesses must adapt to changes, uncertainties, and risks by adopting embracing innovative technologies, methodologies, and management procedures to secure a competitive advantage. In order to achieve a competitive benefit, the construction industry must adapt to change, uncertainty, and risk. Therefore, the sector needs to adopt innovative technologies, methodologies, and management procedures. Agile project management is a management methodology that should be integrated into the construction industry to respond to these changes. Efficiency is one of the main goals of agile management to ensure and increase productivity. Different methods are being developed in the implementation of the agile methodology, and these methods are widely used in many sectors. This thesis explores the utilization of the Scrum methodology, an agile management approach applicable in construction projects. Firstly, after a detailed literature review on the subject, it is explained that the Scrum methodology is applicable in construction projects. The literature research covers the historical development, content, and rules of the methodology. Then, the firms in Turkey that apply the agile project method are mentioned, and their perspectives on the Scrum methodology are discussed. The construction sector in Turkey can take the lead in implementing more competitive, sustainable, and successful projects by leveraging the advantages of Scrum, such as flexibility, customer-centricity, and collaboration. Finally, the results and effects of this methodology are explained, and the article is concluded.