Gedikkaya Mağarası Geç Neolitik ve Erken Kalkolitik Dönem çanak çömleği
Late Neolithic and Early Chalcolithic Period pottery of Gedikkaya Cave in
  1. Tez No: 855746
  2. Yazar: MERT NADİR YAZMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada Bilecik İli İnhisar İlçesi'nde yer alan Gedikkaya Mağarası'nda 2019-2023 yılları arasında gerçekleştirilen kurtarma kazılarında, Geç Neolitik Dönem 2A Tabakası (MÖ 6250- 5830) ve Erken Kalkolitik Dönem'in sonlarına denk gelen IB Tabakasında (MÖ 5316-5212) ele geçen çanak çömlek incelenmiştir. Batı Anadolu arkeolojisinde MÖ 6. Binyılın başları (MÖ 6000-5800'ler) diğer bir deyişle Geç Neolitik Dönem'in sonları ve akabinde Erken Kalkolitik Dönem'in başları Anadolu'nun güneyi ve kuzeyinde farklı dinamikler ve halen daha belirsizlikler içeren bir süreçtir. Bir sonraki süreç olan MÖ 6. Binyılın sonları (MÖ 5300'ler) bu defa Erken Kalkolitik'in sona yaklaştığı ve Orta Kalkolitik Dönem öğelerinin şekillendiği ve Batı Anadolu'da Trakya ve Çanakkale Bölgesi haricinde yerleşim izine pek rastlanmayan süreçtir. Bu çalışmada kapsamında, Gedikkaya Mağarası radyokarbon tarihleri ve çanak çömlek buluntuları ışığında yukarıda bahsedilen, çeşitli sebeplere bağlı kültürel değişim süreçlerinde mağaraların yerel veya dışarıdan gelen topluluklar tarafından geçici olarak iskân edilip yeni kültürel oluşumların ortaya çıkışıyla ilgili yeni veriler ve değerlendirmeler ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inhisar, Bilecik This study analyses the pottery recovered from Late Neolithic Level 2A (6250-55830 BC) and Early Chalcolithic Level IB (5316-5212 BC) during the rescue excavations carried out between 2019-2023 at Gedikkaya Cave in Inhisar District of Bilecik. In Western Anatolian archaeology, the early 6th millennium BC (6000-5800 BC), i.e. the end of the Late Neolithic period and the beginning of the Early Chalcolithic period, is a period with different dynamics and still uncertainties for the south and north of Anatolia. The next period, the late 6th Millennium BC (5300 BC), is the period when the Early Chalcolithic is ending and the elements of the Middle Chalcolithic are taking shape, and there are no traces of settlement in western Anatolia except in Thrace and Çanakkale. In the light of the radiocarbon dates and pottery finds from Gedikkaya Cave, this study presents new data and evaluations on the temporary occupation of the caves by local or outsider communities and the emergence of new cultural formations during the cultural change processes due to various reasons mentioned above.