Kurşun bulaştırılmış ortamda yetiştirilen lale (Tulipa spp.) bitkisinin gelişim ve besin elementi içeriklerine bakterilerin etkisi
The effect of bacteria on development and nutrient content of tulip (Tulipa spp.) grown in lead contaminated environment
- Tez No: 855773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KOÇAK MUTLU, DOÇ. DR. ARZU ÇIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma kurşun bulaştırılmış ortamda yetiştirilen Tulipa gesneriana 'Tulipa 'Pretty Love' bitkisinin büyümesi ve besin içeriği üzerinde NPK ve seçilmiş bakteri türlerinin etkilerini incelemek için tesadüfi parseller deneme düzeniyle her biri 3 tekrarlı ve beş saksı içeren araştırmada; lale soğanlarının dikim harcına 15:15:15 N:P:K ticari gübresi dozu uygulanmıştır. Soğanlara inokule edilen biyoorganik gübre olarak ise; Bitki Büyümeyi Teşvik Edici Bakteriler; PGPB1=TV53D Brevibacillus choshinensis, PGPB2=KF58B Brevibacterium frigoritolerans ve PGPB3= KF3B Paenarthrobacter nitroguajacolicus kullanılmıştır. Bitki yapraklarında bulunan çeşitli besin elementlerinin analizi, fenolojik ve morfolojik gözlemlere dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk çiçeklenmenin görüldüğü süre 73,40 gün ile kontrol grubunda, en geç çiçeklenme ise 80,33 gün ile Pb+B2 uygulamasında gözlenmiştir. En yüksek yaprak sayısı 4 adet ile kontrol grubundan, en düşük yaprak sayısı 3,08 adet ile NPK+Pb uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek yaprak genişliği 3,65 cm ile kontrol grubunda belirlenirken; en yüksek çiçek uzunluğu 9,23 cm, çiçek genişliği 11,05 cm ve sap kalınlığı 8,33 mm ile (Pb+B3) uygulamalarında belirlenmiş ve uygulamalar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a randomized complete block design with three replications and five pots per replication was employed to investigate the effects of NPK and selected bacterial species on the growth and nutrient content of Tulipa gesneriana 'Tulipa 'Pretty Love' plants grown in a lead-contaminated environment. In the experimental setup, tulip bulbs were treated with a dose of 15:15:15 N:P:K commercial fertilizer in the planting substrate. As a bioorganic fertilizer inoculated onto the bulbs, Plant Growth Promoting Bacteria (PGPB) including PGPB1=TV53D Brevibacillus choshinensis, PGPB2=KF58B Brevibacterium frigoritolerans, and PGPB3=KF3B Paenarthrobacter nitroguajacolicus were used. The analysis of various nutrient elements in plant leaves was conducted based on phenological and morphological observations. The period when the first flowering was observed was 73,40 days in the control group, while the latest flowering was observed in the Pb+B2 treatment at 80,33 days. The highest number of leaves, 4 leaves, was obtained from the control group, while the lowest leaf number, 3,08 leaves, was obtained from the NPK+Pb treatment. The maximum leaf width was 3,65 cm in the control group, while the highest flower length was 9,23 cm, flower width was 11.05 cm, and stem thickness was 8,33 mm in the (Pb+B3) treatments, and the difference between the applications was found to be statistically insignificant.