Okul sporlarına katılan ve katılmayan lise öğrencilerinde narsisizm ve yalnızlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of narcissism and loneliness levels in high school students who participate and do not participate in school sports
  1. Tez No: 855774
  2. Yazar: HAKAN KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKER KERKEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, okul sporlarına katılan ve katılmayan lise öğrencilerinde narsisizm ve yalnızlık düzeylerinin araştırılmasıdır. Alt amaçları ise narsisizm ve yalnızlık düzeylerinin cinsiyet ve sınıf değişkenlerine göre incelenmesidir. Araştırma kesitsel tarama modelinde olup, katılımcılar seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen Isparta ili Yalvaç Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileridir (n=240). Araştırmada 'Narsistik Kişilik Envanteri' ve 'UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to investigate the levels of narcissism and loneliness in high school students who participate and do not participate in school sports. Its sub-goals were to examine the levels of narcissism and loneliness according to gender and class variables. The research is a cross-sectional survey model, and the participants are students of Yalvaç Atatürk Anatolian High School in Isparta province, determined by the convenient sampling method, one of the non-random sampling methods (n=240). 'The Narcissistic Personality Inventory' and 'The UCLA Loneliness Scale (ULS-8)' were used in the research. Results showed that the narcissism averages of the participants were not statistically different depending on whether they participated in school sports.