Epilepsi nedeniyle takip edilen hastaların antiepileptik ilaç kesimi sonrasında nöbet tekrarlamasını etkileyen risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Risk factors for seizure recurrence following antiepileptic drug withdrawal in patients monitored for epilepsy
  1. Tez No: 855788
  2. Yazar: HİLAL METERİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Nöbet çocuklarda en sık görülen nörolojik bozukluklardan biridir. Antiepileptik ilaç (AEİ) başlamaya karar verirken nöbet tekrarlaması için risk faktörlerini bilmek çok önemlidir. Bu çalışmada epilepsi nedeniyle takip edilen hastaların antiepileptik ilaç kesimi sonrasında nöbet tekrarlamasını etkileyen risk faktörlerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk nöroloji polikliniğinde Ocak 2017 ile Kasım 2021 tarihleri arasında epilepsi tanısıyla takip edilen 1 ay -18 yaş arası hastalardan; en az iki yıl nöbetsizlik sonrası, çekilen son iki EEG'si normal olan, AEİ kesildikten sonra en az iki yıl daha takip edilen hastalar çalışmaya alındı. Bir aydan küçük hastalar, ilaç kesildikten sonra en az iki yıl süre ile takibe gelmeyen hastalar, metabolik hastalığı olanlar ve santral sinir sistemi enfeksiyonuna bağlı nöbet geçirmiş olan hastalar ve yenidoğan döneminde nöbet öyküsü olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların, yaş, cinsiyeti, ilk nöbet yaşı, ilk nöbet tipi, ailede epilepsi öyküsü, bilinç durumu, eşlik eden nörolojik hastalık varlığı, EEG ve kraniyal MRG bulguları, kullandığı AEİ, ilaç kesiminden sonraki nöbetsiz takip süresi kaydedildi. Bulgular: 147'si (%49,5) erkek, 150 'si (%50,5) kız toplam 297 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 43'ünde (%14,5) AEİ kesildikten sonra nöbeti tekrarladı. Nöbet tekrarlama süresine ait medyan değer 5 ay (min-max: 1-18 ay) idi. Nöbeti tekrarı hastaların 28'i (%65,1) ilk 6 ay içinde, 5'i (%11,6) 7-12 ay içinde, 10'unda (23,3) 12 ay sonrasında görülmüştür. Cinsiyet, yaş, nöbet tipi, nöbet başlangıç yaşının nöbet tekrarı ile anlamlı bir ilişki saptanmadı (sırasıyla p=0,158, p=0,537, p=0,184, p=0,863). Epilepsi etyolojisi, ilk EEG'nin anormal olması, kranial MRG'de anormal bulgu olmasının nöbet tekrarı riski için anlamlı saptanmadı (sırasıyla p=0,744, p=0,944, p= 0,746). Nöbet tekrarı riski açısından, bilişsel durumu yaşıtlarının gerisinde olan veya eşlik eden ek nörolojik hastalığı bulunan hastalar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (sırasıyla p=0,702, p=0,592). Monoterapi veya politerapinin ve tedavide kullanılan AEİ'nin nöbet tekrarı üzerine anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,297, p>0,05). İlaç kesiminden önceki AEİ kullanım ve AEİ kesim süresinin nöbet tekrarı üzerine etkisi saptanmadı (sırasıyla p=0,155, p=0,687).
Özet (Çeviri)
Objective: Seizures are one of the most common neurological disorders in children. It is crucial to know the risk factors for seizure recurrence when deciding to initiate antiepileptic drug (AED) therapy. This study aimed to determine the risk factors affecting seizure recurrence after withdrawal of antiepileptic drugs in patients followed up for epilepsy. Materials and Methods: Children aged 1 month to 18 years who were diagnosed with epilepsy and followed up at the Pediatric Neurology Clinic of Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital between January 2017 and November 2021 were included in the study. Patients who had been seizure-free for at least two years, whose last two EEGs were normal, and who were followed up for at least two more years after discontinuation of AEDs were included. Patients younger than one month, those who did not attend follow-up appointments for at least two years after drug withdrawal, those with metabolic diseases, those who had seizures due to central nervous system infections, and those with a history of seizures in the neonatal period were excluded from the study. The included patients' age, gender, age at onset of first seizure, type of first seizure, family history of epilepsy, consciousness status, presence of accompanying neurological diseases, EEG and cranial MRI findings, AED used, and seizure-free follow-up period after drug withdrawal were recorded. Results: A total of 297 patients were included in the study, with 147 (49.5%) being male and 150 (50.5%) female. Seizure recurrence occurred in 43 patients (14.5%) after discontinuation of AEDs. The median duration until seizure recurrence was 5 months (min-max: 1-18 months). Of the patients who experienced seizure recurrence, 28 (65.1%) had it within the first 6 months, 5 (11.6%) between 7-12 months, and 10 (23.3%) after 12 months. There was no significant relationship found between gender, age, seizure type, age at onset of first seizure, epilepsy etiology, abnormal first EEG, abnormal findings in cranial MRI, cognitive status, presence of accompanying neurological diseases, monotherapy or polytherapy, and the AED used with seizure recurrence (p>0.05 for all comparisons). The duration of AED use before drug withdrawal and the duration of AED withdrawal did not have a significant effect on seizure recurrence (p>0.05 for both comparisons).