Kültürel göstergeler kuramı bağlamında kültürel bir aktarım aracı olarak fotoğrafın işlev ve etkilerinin küresel pandemi döneminde yeni normallerin aktarımı açısından incelenmesi
An examination of the functions and effects of photography as a cultural transmission tool in the context of cultural indicators theory in terms of transmission of new normals in the global pandemic period
  1. Tez No: 855792
  2. Yazar: GÖKHAN TOPTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE KIRLAR AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
“Kültürel Göstergeler Kuramı Bağlamında Kültürel Bir Aktarım Aracı Olarak Fotoğrafın İşlev ve Etkilerinin Küresel Pandemi Döneminde Yeni Normallerin Aktarımı Açısından İncelenmesi”isimli bu doktora tezi kültürel bir aktarım aracı olarak fotoğrafın işlev ve etkilerinin incelenmesine odaklanmaktadır. Duygu ve düşünce aktarımında önemli araçlardan biri olan fotoğraf, bir iletinin hedef kitleleri etkilemesi bakımından günümüz imajlar dünyasında önemli bir kitle iletişim aracıdır. Bu bağlamda, fotoğraf aracılığıyla aktarılan görüntüler alıcının zihninde imgelem yaratmaktadır. Fotoğraf bu yönüyle günlük hayatın bir parçası haline gelerek kayıt, bellek, gösterim, temsil, anlam üretimi ve kültürel aktarım aracı olarak kullanılmıştır. Alanda yaşanan gelişmelerin sonucu olarak iletilerin aktarımında sağladığı pratik nedeniyle haber ve duyuru metinlerinin de görsel aktarım aracı haline gelmiştir. Gelenek göreneklere ya da toplumun ortak edinimi olan deneyimlere gönderme yapan ve dolayısıyla toplumun tarihine ayna tutan fotoğraf, kültürel bilginin gelecek nesillere aktarılması konusunda da önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmada, George Gerbner'in kültürel göstergeler ve yetiştirme kuramının, medya mesajları sürekli tekrarlandıkça ve bireyler bu mesajlara maruz kaldıkça, toplumda belirli bir kültürel etki oluşturur yaklaşımından hareketle, haber platformlarının ve resmi sağlık kuruluşlarının sosyal medya hesaplarında Covid-19 pandemi döneminde paylaştıkları fotoğrafların yeni normallerin aktarımında kültürel bir aracı olarak etki ve işlevlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmanın, kültürel göstergeler kuramını televizyon metinleri yerine fotoğraf alanına uygulaması ve bunu özgün bir yöntemle gerçekleştiriyor olması bakımından alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın birinci bölümünde özellikleri ve unsurları ile birlikte kültür kavramı, kültürün aktarımı ve dönüşümü, kültürel bellek ile kültürel bellek aracı olarak fotoğraf olgusu Gerbner'in kültürel göstergeler kuramı ışığında tartışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, fotoğraf olgusu; türleri ve tarihi ortaya konularak, işlevleri, kültür ile olan ilişkisi, kültürel göstergeler perspektifinden ele alınmıştır. Küresel pandemi döneminde ortaya çıkan yeni normallerin fotoğraflar aracılığıyla haber platformları ve resmi sağlık kuruluşları tarafından sosyal medyada nasıl kullandığı araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Buna göre, ilk aşamada yapılan içerik analizinde ilgili fotoğraflar kategorize edilmiş, bu kategorizasyon sonucu fotoğraflar göstergebilimsel çözümlemeye tabi tutulmuş, elde edilen veriler ışığında yarı yapılandırılmış görüşmeler analiz edilmiştir. Fotoğrafın kültür üzerinde taşıyıcı, yönlendirici ve değiştirici bir etkisi olduğu yeni normallerin aktarım süreci bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, bir medya iletisi olarak semboller ve imgeler barındıran fotoğrafın kültürel bir aktarım aracı olarak sosyal gerçekliklerin inşasında önemli bir rol oynadığı ve kültürel göstergeleri aktarmak üzere tekrarlandıklarında anlam üretme, bellek görevi yerine getirme, hatırlatma ve pekiştirme amaçlarıyla kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis titled“An Examination of the Functions and Effects of Photography as a Cultural Transmission Tool in the Context of Cultural Indicators Theory in Terms of Transmission of New Normals in the Global Pandemic Period”focuses on the examination of the functions and effects of photography as a cultural transmission tool. Photography, which is one of the important tools in the transfer of emotions and thoughts, is an important mass communication tool in today's world of images in terms of a message affecting target audiences. In this context, images transmitted through photography create imagery in the mind of the recipient. In this respect, photography has become a part of daily life and has been used as a means of recording, memory, representation, presentation, meaning production and cultural transmission. As a result of the developments in the field, it has also become a means of visual transmission of news and announcement texts due to the practice it provides in the transmission of messages. Photography, which refers to traditions, customs or experiences that are the common acquisition of the society and thus mirrors the history of the society, also plays an important role in the transfer of cultural knowledge to future generations. In this study, based on the approach of George Gerbner's cultural indicators and upbringing theory that media messages create a certain cultural impact in society as they are repeated continuously and individuals are exposed to these messages, it is aimed to reveal the effects and functions of the photographs shared by news platforms and official health institutions on their social media accounts during the Covid-19 pandemic period as a cultural mediator in the transmission of new normals. It is thought that the study will contribute to the field in terms of applying the theory of cultural signs to the field of photography instead of television texts and realising this with an original method. In line with this purpose, in the first part of the study, the concept of culture with its characteristics and elements, the transmission and transformation of culture, cultural memory and the phenomenon of photography as a cultural memory tool are discussed in the light of Gerbner's theory of cultural signs. In the second part of the study, the phenomenon of photography; its types and history are revealed, its functions, its relationship with culture are discussed from the perspective of cultural indicators. How the new normals emerging during the global pandemic period are used on social media by news platforms and official health institutions through photographs constitutes the subject of the research. Accordingly, the relevant photographs were categorised in the content analysis conducted in the first stage, the photographs were subjected to semiotic analysis as a result of this categorisation, and semi-structured interviews were analysed in the light of the data obtained. The fact that photography has a carrier, guiding and changing effect on culture was evaluated in the context of the transmission process of new norms. As a result of the study, it was seen that photography, which contains symbols and images as a media message, plays an important role in the construction of social realities as a cultural transmission tool and is used for the purposes of producing meaning, fulfilling the function of memory, reminding and reinforcing when repeated to convey cultural indicators.