Ampute futbolunda üst ekstremite kuvvetinin koşu performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of upper extremity strength on running performance in amputee football
- Tez No: 855807
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada, elit ampute futbol oyuncularında üst ekstremite izokinetik kas kuvvetinin koşu ve yön değiştirme performansına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 17-41 yaş aralığında elit 15 erkek ampute futbolcu dahil edilmiştir. Sporcuların, omuz fleksiyon (FLEX), ekstansiyon (EXT), abduksiyon (ABD) ve adduksiyon (ADD) ile dirsek fleksiyon (FLEX) ve ekstansiyon (EXT) konsantrik kuvvetleri izokinetik dinamometre ile 60°/s ve 180°/s açısal hızlarda (AH) değerlendirilmiştir. Koşu performansı, elektronik kronometre sistemi kullanılarak 30 m sprint ve T kare yön değiştirme testleri (T2YDT) ile değerlendirilmiştir. Zirve tork (ZT) ve normalize zirve tork (NZT) ölçümleri ile koşu süreleri arasında korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Omuz ve dirsek eklemleri ortalama agonist-antagonist kas kuvvet oranları (AGO/ANTO) ZT değerlerinin oranı ile hesaplanmıştır. Bulgular: T2YDT, 30m ve 10m sprint süre ortalamaları sırasıyla 6,56±0,31 sn, 5,62±0,39 sn ve 2,15±0,16 sn olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effect of upper extremity isokinetic muscle strength on running and change of direction performance in elite amputee football players. Materials and Methods: Fifteen elite male amputee football players ages 17-41 years were participated in the study. The strength values of shoulder flexion (FLEX), extension (EXT), abduction (ABD), and adduction (ADD), as well as elbow flexion (FLEX) and extension (EXT), were measured at angular velocities (AV) of 60°/s and 180°/s using an isokinetic dynamometer. Running performance was evaluated through the 30-meter sprint and the T-Square Agility Test (TSAT) using an electronic timing system. Correlation and regression analyses were performed between peak torque (PT) and normalised peak torque (NPT) values and running test times. The average agonist-antagonist muscle strength ratios (AGO/ANTO) for shoulder and elbow joints were calculated by the ratio of PT values. Results: The mean times of TSAT, 30m and 10m sprint were 6.56±0.31 sec., 5.62±0.39 sec.