Muhasebe meslek ahlakı ve muhasebe meslek mensuplarının karşılaştığı etik ikilemler: TRA2 bölgesinde bir araştırma
Professional ethics in accounting and the dilemmas faced by members of the accounting profession: A research in the TRA2 region
  1. Tez No: 855816
  2. Yazar: TURGAY ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışanların mesleki hayatlarında gösterecekleri etik dışı davranışların sonuçları, hem meslek mensuplarını hem de meslekle ilgili algıları etkilemesi bakımından geniş bir alana yayılmaktadır. Bu açıdan muhasebe meslek mensuplarının hem muhasebenin temel ilkelerini hem de mesleki anlamda etik ilkeleri eksiksiz bir şekilde özümsemeleri ve bunları çalışmalarında uygulamaları gerekmektedir. Muhasebe kavramı, muhasebe meslek mensuplarının taşıması gereken özellikler, sorumlulukları ve düştükleri etik ikilemler ile etik açıdan zorlukları ve etik dışı davranışları bu çalışmada incelenmiştir. Ayrıca TRA2 bölgesinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının mesleğe bakış açıları, karşılaştıkları etik sorunlar ve etik ikilemlerin belirlenmesi amacıyla hazırlanan anket çalışması uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların demografik verileri ile mesleğe ilişkin tutumları, demografik verileri ile etik algısı ve etik ikilemlere ilişkin tutumları arasında ve katılımcıların muhasebe mesleğine ilişkin tutumları ile etik algısı ve etik ikilemlere ilişkin tutumları arasında bazı değişkenlerde istatistiki olarak anlamlı bir fark gözlemlenmiş ve çalışmanın hipotezleri doğrultusunda yorumlanıp çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The consequences of unethical behavior of their employees in their professional lives are spread over a wide area in terms of affecting both the professional employee and the perceptions about the profession. In this respect, professional accountants must fully internalize both the basic principles of accounting and professional ethical principles and apply them in their work. The concept of accounting, the characteristics that professional accountants should have and their responsibilities, the ethical dilemmas and challenges as well as the unethical behaviors they face, are examined in this study. In order to determine the professional perspectives of accounting professionals operating in the provinces of Ağrı, Ardahan, Iğdır and Kars, i.e. the TRA2 region and the ethical problems and dilemmas they face, a survey was applied and the obtained data was analyzed with the SPSS 26 package program. According to the analysis results, there is a partially statistically significant difference between the participants' demographic data and attitudes towards the profession, between demographic data and ethical perception and attitudes towards ethical dilemmas, and between attitudes towards the accounting profession and ethics perception and attitudes towards ethical dilemmas. The results were interpreted in line with the hypotheses of the study and the literature, and various suggestions were offered.