Cumhuriyet Senatosu ve Samsun Cumhuriyet Senatörleri
Republic Senate and Senators of Samsun Republic
  1. Tez No: 855822
  2. Yazar: DİLARE ŞAFAK MUĞANLO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN HANGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 27 Mayıs 1960 tarihinde yönetime el koyulmasının ardından 1961 Anayasası hazırlandı. Böylece Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu'ndan oluşan çift meclisli sisteme geçildi. Denetleme görevi yapmak amacıyla oluşturulan Cumhuriyet Senatosunda görev alan kişilere ise“senatör”denilmekteydi. Cumhuriyet Senatosu, alınan kararların denetlenmesi, çoğunluğa karşı azınlığın ezdirilmemesi ile bir denge görevi görmesi amaçlanmaktaydı. 1961 Anayasası'na göre Senato 150 üye ile kuruldu. Cumhuriyet Senatosu seçimlerinde Türkiye,“A, B, C”olmak üzere üç seçim grubuna ayrılarak Samsun, C grubunda yer alan iller arasındaydı.19 yıl boyunca görev yapan Senatoda Samsun ili 14 üye tarafından temsil ediliyordu. Görev alan kişiler Fethi Tevetoğlu, Cahit Tokgöz, Ali Fuat Başgil, Cemalettin Bulak, Hüseyin Enver Işıklar, Rıza Işıtan, Refet Rendeci, Bahri Cömert, Fevzi Geveci, Ziya Gökalp Mülayim, Şaban Demirdağ, Muharrem Bartın, Doğan Kitaplı, Celal Arslan'dır. Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan çalışmamız ile Samsun ili Senatörlerinin görev yaptıkları süre içerisinde ülkede yaşanan genel konulara değinerek, Samsun ilinde meydana gelen sorunlara yönelik çözüm yolları ile görüşlerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
After the Turkish Armed Forces seized control on 27 May 1960, the 1961 Constitution was drafted. This marked the transition to a bicameral system consisting of the National Assembly and the Senate. The individuals serving in the Republic Senate, established to fulfill the supervisory role, were referred to as“senators.”The Republic Senate aimed to balance the power by overseeing decisions and preventing the oppression of minorities by the majority. According to the 1961 Constitution, the Senate was formed with 150 members. In the Republic Senate elections, Turkey was divided into three election groups, labeled as“A, B, C,”with Samsun among the provinces in Group C. Throughout the 19 years of its service, Samsun province was represented by 14 members in the Senate. The individuals who held positions were Fethi Tevetoğlu, Cahit Tokgöz, Ali Fuat Başgil, Cemalettin Bulak, Hüseyin Enver Işıklar, Rıza Işıtan, Refet Rendeci, Bahri Cömert, Fevzi Geveci, Ziya Gökalp Mülayim, Şaban Demirdağ, Muharrem Bartın, Doğan Kitaplı, Celal Arslan. Our master's thesis addresses general issues in the country during the tenure of senators from Samsun province. It explores solutions and gathers opinions concerning the problems that arose in Samsun province during that period.