(Molla Lütfî) Lütfullâh b. Hasan et-Tokâdî'ye ait Hâşiye Alâ Şerhi'l-Miftâh li'l-Cürcânî adlı eserin edisyon kritiği
Edition critical of hashiyah ala Sharh al- Miftah li al jorjany by Lutfullah b. Hasan (Molla Lutfi) et-Tokadi
  1. Tez No: 855834
  2. Yazar: SULTAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
es-Sekkâkî“Miftâhu'l-ʿulûm”isimli eserinin üçüncü kısmını belağat ilmine tahsis etmiştir. es-Sekkâkî'nin bu eseri üzerine yapılan onlarca şerhten biri de es-Seyyid eş-Şerif el-Cürcani'ye ait olup el-Cürcani'nin de bu şerhi üzerine onlarca hâşiye yazılmıştır. Bu haşiyelerden en muteber olanlardan biri de Ali Kuşçu'nun talebesi, Kemalpaşazâde'nin hocası olan Osmanlı âlimlerinden Molla Lütfi'nin yazmış olduğu haşiyedir. Bu çalışmada Molla Lütfi'nin bu kıymetli eserinin tahkikli neşrinin ortaya koyulması hedeflenmiştir. Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde müellif Molla Lütfi'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş; ilgili yazmanın tahkik çalışmasında esas kabul edilen nüshaları tanıtılmış, edisyon kritik çalışmasında takip edilen yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde ise eserin tahkikli neşri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
es-Sekkâkî devoted the third part of his work named“Miftâhu'l-ʿulûm”to the science of rhetoric. One of the dozens of commentaries on this work of es-Sekkâkî belongs to es-Sayyid al-Sharif al-Curcani, and dozens of annotations were written on this commentary of al-Cürcani. One of the most reliable of these annotations is the one written by Molla Lütfi, an Ottoman scholar who was the student of Ali Kuşçu and the teacher of Kemalpaşazâde. In this study, it is aimed to reveal the verified publication of this valuable work of Molla Lütfi. The study consists of an introduction and two parts. In the first part, information is given about the life and works of the author Molla Lütfi; The copies of the relevant manuscript that were considered essential in the investigation study were introduced, and the method followed in the critical study of the edition was explained. In the second part, the investigative publication of the work was made.