Ege bölgesinde bulunan Cryptocephalinae (Col.: Chrysomelidae) altfamilyasına ait türler üzerinde faunistik araştırmalar
Faunistical studies on the species of Cryptocephalinae (Col.: Chrysomelidae) in the aegean region of Turkey
- Tez No: 85584
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ KISMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, 1997-1998 yıllarında Coleoptera takımı içinde önemli türleri içeren Cryptocephalinae (Col.: Chrysomelidae) altfamilyası türleri üzerinde yapılan faunistik bir araştırmadır. Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü, Entomoloji Anabilim Dalı koleksiyonlarında yer alan ve 1967 yılından beri Ege Bölgesi'nden toplanan örnekler incelenmiş, bunun sonucu bu altfamilyaya bağlı 2 cinse ait 20 türün varlığı saptanmıştır. İncelenen türlerin kısaca tanıtımları yapılmış, taksonomik öneme sahip vücut kısımları çizilmiş, Dünyadaki ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir. Ayrıca türlerin üzerinde bulunduğu bitkiler ayrı ayrı belirtilmiştir. Anahtar Sözcükler : Chrysomelidae, Cryptocephalinae, Coleoptera, Ege Bölgesi, Fauna, Türkiye.
Özet (Çeviri)
This faunistical study was carried out at the Department of Plant Protection of Faculty of Agriculture of University Ege during 1 997-1 998 and clarifying the species of the subfamily Cryptocephalinae (Col.: Chyrsomelidae and their distributions and the plants on which the specimens were collected was aimed at. As a result of this study, 20 species belonging to the 2 genera have been found out. Their synonyms, general characteristics, distributions and the plants on which the specimens were collected have also been given. Three of them namely, Cryptocephalus rugicollis, C. ilia's, C. vittula have been found as the most abundant species in Aegean Region. Key words : Chrysomelidae, Cryptocephalinae, Coleoptera, Aegean Region, Fauna,Turkey.