İşletmecilikte geleneksel yöntemlerden blok zincir teknolojisine geçiş nedenleri ve tahlili
Analyzes and causes of the transition from traditional methods to blockchain technology in business
- Tez No: 855873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Blokzincir teknolojisi, işletmelere güven, maliyet tasarrufu ve kişisel finansal özgürlük sağlayan devrim niteliğinde bir yeniliktir. Çalışmanın temel amacı işletmelerin blokzincir teknolojisine geçişlerinin nedenlerini, avantajlarını araştırmak ve bu geçişin ticari faydalarını değerlendirmektir. Temanın önemi umut verici olması ve potansiyel müşterilere kolay erişim sağlamasıdır. Tez kapsamında finansal seyahat yöntemleri, sanayi devrimleri ve süreçteki önemli gelişmeler yer almaktadır. Tezin benzersiz değeri, kolaylaştırıcı ve orijinal değerli çalışmalar sunma yeteneğidir. Tüm araştırmalar literatür taraması ve yayınlanmış istatistiklere dayalı derleme yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma yöntemi niteldir. Birinci bölümde geleneksel ve modern iş yöntemleri, finansal teknolojiler hakkında genel bilgiler, ikinci bölümde Bitcoin'in ortaya çıkışı, ekonomik değişimlerin sonuçları, teknolojinin çeşitli alanlara entegrasyonu ile ilgili gelişmeler, Nesnelerin İnterneti vb. , üçüncü bölümde konuya ilişkin araştırma, sonuç ve bulgular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology is a revolutionary innovation that provides businesses with trust, cost savings and personal financial freedom. The main purpose of the study is to investigate the reasons and advantages of businesses' transition to blockchain technology and to evaluate the commercial benefits of this transition. The importance of the theme is that it is promising and provides easy access to potential customers. The scope of the thesis includes financial travel methods, industrial revolutions and important developments in the process. The unique value of the thesis is its ability to provide valuable work that is facilitating and original. All research was conducted through literature review and compilation based on published statistics. The research method is qualitative. In the first part, traditional and modern business methods, general information about financial technologies, in the second part, the emergence of Bitcoin, the results of economic changes, developments regarding the integration of technology in various fields, the Internet of Things, etc. The third section includes research, results and findings on the subject.