Motivation and professional capabilities of industrial design graduates for roles in the user experience field
Endüstriyel tasarım mezunlarının kullanıcı deneyimi alanındaki rollere yönelik motivasyonu ve mesleki yetenekleri
- Tez No: 855924
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gelişmekte olan Kullanıcı Deneyimi alanı, son yıllarda sunduğu genişleyen roller nedeniyle, çeşitli alanlardaki profesyonellerin ve kuruluşların büyük ilgisini çekti. Disiplinlerarası doğası ve bu alanda lisans derecesi sunan yetkili bir kuruluş bulunmaması nedeniyle, kullanıcı deneyimi profesyonelleri tasarım, sosyal bilimler, bilgisayar bilimi ve daha fazlasını kapsayan farklı eğitim geçmişlerine sahiptir. Bu bağlamda endüstriyel tasarım ile kullanıcı deneyimi alanı arasındaki ilişkinin araştırılması, sektörü tüm paydaşlar açısından zenginleştirme açısından önemli bir potansiyel barındırmaktadır. Bu araştırma, Türkiye'deki endüstriyel tasarım mezunlarının kullanıcı deneyimi ile ilgili işlerdeki kariyer yollarını inceliyor ve onların eğitim geçmişlerine, motivasyonlarına ve daha geniş endüstri ortamına odaklanıyor. Endüstriyel tasarım ile kullanıcı deneyimi alanı arasındaki dinamik etkileşime dair bilgiler sunması amacıyla 14 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The burgeoning field of User Experience (UX) has garnered considerable attention from professionals and organizations across various domains, owing to the expanding array of roles it offers in recent years. Due to its interdisciplinary nature and the absence of established undergraduate programs, UX professionals come from diverse backgrounds, encompassing design, social sciences, computer science, and more. Given this context, exploring the relationship between industrial design and the UX field holds significant potential to enrich the sector for all stakeholders. This research delves into the career paths of industrial design graduates within UX-related jobs, focusing on their educational backgrounds, motivations, and the broader industry landscape in Turkey. Semi-structured interviews with 14 individuals offered insights into the dynamic interplay between industrial design and the UX field.