Fonksiyonel ve bölgesel kuvvet antrenmanlarının bazı kondisyonel ve koordinatif parametreler üzerine etkisi
The effect of functional and split training on some conditioning and coordinative parameters
- Tez No: 855925
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PATLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı fonksiyonel ve bölgesel kuvvet antrenmanlarının bazı kondisyonel ve koordinatif parametreler üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya sağlıklı 20 genç erkek öğrenci katılmıştır. Çalışma protokolü Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır. Öğrenciler Bölgesel Kuvvet (n=10) ve Fonksiyonel kuvvet grubu (n=10) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Grupların homojenliğinin sağlanması için alt ve üst ekstremitelere özgü 1TM kuvvet testi yapılmış ve gruplar bu test sonuçlarına göre oluşturulmuştur. Bölgesel kuvvet antrenman grubunun yaş ortalamaları 22,90±1,72 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 177,50±5,79m, vücut ağırlığı ortalamaları 75,90±6,24 kg olarak belirlenmiştir. Fonksiyonel kuvvet antrenman grubunun yaş ortalamaları 23,40±1,64 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 176,40±7,66m, vücut ağırlığı ortalamaları 75,40±8,20 kg olarak belirlenmiştir. Bölgesel kuvvet grubu 8 hafta süresince haftada 3 gün belirlenen bölgesel kuvvet antrenman programını uygulamıştır. Fonksiyonel kuvvet grubu ise 8 hafta süresince haftada 3 gün belirlenen fonksiyonel kuvvet antrenman programını uygulamıştır. Deneklerin çalışma öncesi ve sonrası olmak üzere 2 kez zirve anaerobik güç, relatif zirve anaerobik güç, ortalama anaerobik güç, relatif ortalama anaerobik güç, minimum anaerobik güç, relatif minimum anaerobik güç denge, sürat, çeviklik, 1TM göğüs kuvveti (bench press) , 1TM omuz kuvveti (shoulder press), 1TM sırt kuvveti (lat pull down), 1TM bacak kuvveti (squat), 1TM ön kol kuvveti (barbell curl) ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümlere göre bölgesel ve fonksiyonel kuvvet antrenman gruplarına uygulanan kuvvet antrenmanları zirve anaerobik güç, relatif zirve anaerobik güç, ortalama anaerobik güç, relatif ortalama anaerobik güç, minimum anaerobik güç, relatif minimum anaerobik güç, 1TM göğüs kuvveti, 1TM omuz kuvveti, 1TM sırt kuvveti, 1TM bacak kuvveti, 1TM ön kol kuvveti parametrelerini önemli ölçüde artırmıştır (P0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of regional and functional strength training on certain conditional and coordinative parameters. Twenty healthy young male students participated in the study. The study protocol was approved by the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of Selcuk University Faculty of Sports Sciences. The students were divided into two groups: Regional Strength (n=10) and Functional Strength (n=10). To ensure the homogeneity of the groups, a 1RM strength test specific to the lower and upper extremities was conducted, and the groups were formed based on these test results. The average age, height, and weight of the Regional Strength group were determined as 22,90±1,72 years, 177,50±5,79m, and 75,90±6,24 kg, respectively. The Functional Strength group had average age, height, and weight values of 23,40±1,64 years, 176,40±7,66m, and 75,40±8,20 kg, respectively. The Regional Strength group implemented the designated regional strength training program three times a week for 8 weeks, while the Functional Strength group followed the designated functional strength training program for the same duration. Peak anaerobic power, relative peak anaerobic power, average anaerobic power, relative average anaerobic power, minimum anaerobic power, relative minimum anaerobic power, balance, speed, agility, 1RM bench press, 1RM shoulder press, 1RM lat pull down, 1RM squat, and 1RM barbell curl measurements were taken from the subjects before and after the training sessions. According to these measurements, strength training applied to both regional and functional strength training groups significantly increased peak anaerobic power, relative peak anaerobic power, average anaerobic power, relative average anaerobic power, minimum anaerobic power, relative minimum anaerobic power, 1RM bench press, 1RM shoulder press, 1RM lat pull down, 1RM squat, and 1RM barbell curl parameters (P0,05).