Arı paraziti varroa ile mücadelede mikrobiyal ürün geliştirilmesi
Microbial product development in combating bee parasite varroa
  1. Tez No: 855941
  2. Yazar: MELİKE ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Apis mellifera, Dünya‟ da yaygın olarak bulunan ve ekolojik açıdan oldukça önemli olan bir bal arısı türüdür. Dünya‟ da yaygın bir şekilde bulunan bu bal arılarında son yıllarda endişe verici şekilde kayıplar yaşanmaktadır. Yaşanan bu kayıpların bal arılarından yararlanarak yaşamsal faaliyetlerini sürdüren bazı organizmaların sebep olduğu bilinmektedir. Virüs, bakteri, akar ve fungus gibi arılardan faydalanan organizmalar, arıların bağışık sisteminin zayıflamasına ve ciddi koloni kayıplarına neden olabilmektedirler. Bu organizmalardan, Varroa destuctor akarı ise son yıllarda yaşanan endişe verici kayıpların en büyük etkenlerinden biridir. Dünya çapında yaygın bir sorun haline gelen bu düşüşleri engellemek için birçok fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemler uygulanmaktadır. Fakat bu uygulanan yöntemler kısa vade de etkinlik gösterse de uzun vade de arı ürünlerinde kalıntı bırakması, yanlış zaman ve dozlarda uygulanması gibi nedenlerden dolayı da koloni bireylerine zarar verebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı daha etkin mücadele yöntemlerine olan ihtiyaç günden güne artmaktadır. Bu tez çalışmasında Apis mellifera türü bal arılarının gastrointestinal sistemlerinden izole edilen mikroorganizmaların, Varroa destructor akarına karşı etkili bir mikrobiyal ürün geliştirmesi amacıyla mikrobiyal biyokontrol ajanı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda izole edilen 3 türün Bacillus sp. (TM1), Lactobacillus apis (MF2) ve Bifidobacterium asteroides (MF4) türleri olduğu belirlenmiştir. Belirlenen türlerin bioassay ve kafes denemeleri yapılmıştır. Bioassay yönteminde varroa‟lara karşı etkinliği tespit edilen izolatlar kafes deneylerinde kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, kontrol grubundaki canlı arılar üzerinde hala varroa‟lar mevcutken, her 3 izolatın ayrı ayrı uygulandığı kafeslerdeki canlı arıların üzerlerindeki bulunan varroaların döküldüğü tespit edilmiştir. Bu 3 izolattan oluşan korsorsiyumun aynı koşullarda bulunan kafeslerdeki varroa‟ları %100 dökmesinin yanı sıra kontrol grubuna göre hayatta kalma süreleri 1-2 gün arttırdığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre Bacillus sp. (TM1), Lactobacillus apis (MF2) ve Bifidobacterium asteroides (MF4) türlerinin Varrao destructor' a karşı etkili bir mikrobiyol ürün geliştirilmesinde biyokontrol ajanı olarak kullanılabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Apis mellifera is a honey bee species that is widespread in the world and is ecologically very important. There have been alarming losses in these honeybees, which are widely found in the world, in recent years. It is known that these losses are caused by some organisms that continue their vital activities by taking advantage of honey bees. Organisms that benefit from bees, such as viruses, bacteria, mites and fungi, can weaken the immune system of bees and cause serious colony losses. One of these organisms, the Varroa destuctor mite, is one of the biggest factors in the alarming losses in recent years. Many physical, chemical and biological methods are applied to prevent these declines, which have become a widespread problem worldwide. However, although these applied methods are effective in the short term, they can also harm the colony individuals in the long term due to reasons such as leaving residues in bee products and applying at wrong times and doses. For these reasons, the need for more effective methods of struggle is increasing day by day. In this thesis study, the usability of microorganisms isolated from the gastrointestinal systems of Apis mellifera species honey bees as microbial biocontrol agents was investigated in order to develop an effective microbial product against the Varroa destructor mite. As a result of the studies, it was determined that the 3 species isolated were Bacillus sp. (TM1), Lactobacillus apis (MF2) and Bifidobacterium asteroides (MF4). Bioassay and cage experiments of the identified species were carried out. Isolates whose activity against varroa was determined in the bioassay method were used in cage experiments. As a result of the studies, it was determined that while there was still varroa on the live bees in the control group, the varroa on the live bees in the cages where all 3 isolates were applied separately were shed. It was determined that the consortium consisting of these 3 isolates not only shed 100% of the varroa in the cages under the same conditions, but also increased the survival times by 1-2 days compared to the control group. According to these results, it was seen that Bacillus subtilis- Bacillus velezensis (TM1), Lactobacillus apis (MF2) and Bifidobacterium asteroides (MF4) species could be used as biocontrol agents in the development of an effective microbial product against Varrao destructor.