Madenköy (Niğde) yeraltı plaser altın yatağının oluşumundaetkili olan jeodinamik süreçler
Geodynamic processes affected the formation of theMadenköy (Niğde) subterranean plaser gold deposit
  1. Tez No: 855940
  2. Yazar: DUYGU İŞBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
İnceleme alanı Orta Toroslar'ın doğu kesmini oluşturan Bolkar Dağları'nın kuzeydoğu ucunda Madenköy (Niğde) ve yakın dolayında yer almaktadır. Bu bölgede Alihoca ofiyolitik melanjına (karışığı) ait (Mesozoyik) kayalar ve karbonatlı Bolkardağ platform (Senozoyik) kayaları olarak gruplandırılmış litostratigrafik birimler yer almaktadır. Karbonatlı kayalar içerisinde alt Eosen (49-54 My.) olarak yaşlandırılan kuvars porfiri damarlarla (dayk ve sil) ilişkili birincil sülfürlü cevherleşmeler ile karbonat platformu içerisinde gelişmiş karstik boşluklarında plaser özellikleri gösteren oksitli ikincil Au-Ag-Zn-Pb cevher zenginleşmeleri vardır. Bu çalışma jeolojik olarak Geç Kretase-Senozoyik jeodinamik evriminin tartışmalı olduğu İç Anadolu Kristalin Kompleksi ve Toros Kuşağı'nın karşılaştığı alanda bulunan Madenköy ve çevresinde nadir rastlanan karstik plaser cevher oluşuklarının genel özelliklerinin tanıtılmasının yansıra, bu karstik cevherlerin oluşum mekanizmasının bölgedeki jeodinamik evrimin zaman-mekân bağlamında ortaya çıkarılması amaçlamaktadır. İnceleme bölgesinde birincil sülfürlü cevher içeren kuvars porfiri damar kayaların petrografik ve jeokimyasal özellikleri dikkate alındığında, bunlar aktif kıta kenarı (active continentalmargin) ortamını temsil etmektedir. Kökensel olarak da kalkalkalen bir magmadan türemiş çarpışma sonrası granitlere (post-collision granite) benzemektedir. Jeokronolojik veriler de dikkate alındığında birincil cevherleşme gösteren kuvars profiri damarların çalışma alanın yakın doğusunda yarı derinlik kayası olarak yer almakta olan Eosen yaşlı Horoz Granitoyidi ile jenetik ilişkisini düşündürmektedir. Karstik yapılarda yerleşmiş plaser özellikli ikincil oksitli cevher oluşukların birincil sülfürlü cevherlerden gelişiminde en az üç aşama olduğu düşünülmektedir. Bunlardan ilki Ypresiyen (Erken Eosen), ikincisi Lütesiyen (Eosen) - Messiniyen (Miyosen); üçüncüsü ise Zankliyen (Pliyosen) - Holosen (Kuvaterner) ile ilişkilidir. Karbonatlı Bolkardağı platform kayalarındaki karstik yapıların ve içerisindeki plaserlerin, bölgenin ilk iki evresindeki jeodinamik süreçlerini takip eden Pliyosen sonrası dönemde hidrojeolojik ve paleoiklimsel koşullara bağlı olarak oluştuğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located in Madenköy (Niğde) and its surroundings, at the northeastern end of the Bolkar Mountains, which form the eastern part of the Central Taurus Mountains. In this region, there are lithostratigraphic units grouped as rocks belonging to the Alihoca ophiolitic complex (Mesozoic) and to the carbonate Bolkardağ platform (Cenozoic) rocks. There are primary sulphide mineralizations associated with the quartz porphyry veins (dykes and sills) within the carbonate rocks dated as Lower Eocene (49-54 My), and oxidized secondary Au- Ag-Zn-Pb ore enrichments showing placer characteristics in the karstic cavities of the carbonate platform. This study, in addition to introducing the general characteristics of this rare karst placer ore formations in the Madenköy area and its surroundings, located in the area where the Central Anatolian Crystalline Complex and the Taurus Belt meet, where the Late Cretaceous- Cenozoic geodynamic evolution is controversial, is also aimed to explain the formation mechanism of these karstic ores in the time-space context of the geodynamic evolution in the region. The petrographic and geochemical characteristics of the quartz porphyry vein rocks containing primary sulphide ore occurrences in the study area indicate an active continental margin environment. They have resemblance to post-collision granites derived from a calc-alkaline magma. Their geochronological ages suggest that the quartz porphyry veins have a genetic relationship with the Eocene age Horoz Granitoid, which is located in the east of the study area. It is thought that from primary sulphide ores there are at least three stages in the development of placer-like secondary oxide ore occurrences located in karstic cavities. The first of these is Early Eocene-Ypresian, the second is Lutetian (Eocene) - Messinian (Miocene); the third one is related to the Zanklian (Pliocene) - Holocene (Quaternary). It is concluded that the karstic structures in the carbonate Bolkardağı platform rocks and the placers within them were formed by hydrogeological and paleoclimatic conditions during the post-Pliocene period following the geodynamic processes affected the region during the first two phases.