Gebelerde fiziksel aktivite ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between physical activity and anxiety levels in pregnant women
  1. Tez No: 855946
  2. Yazar: ÖZLEM ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN AKBAŞ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışma ile gebelerin farklı gebelik dönemlerinde fiziksel aktivite seviyelerinin ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi ve fiziksel aktivite ile anksiyete arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Bolu Abant İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 150 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara; sosyodemografik form, Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi (GFAA) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların total aktivite puan ortalaması 274.05 ±120.15 metabolik eşdeğer (MET)-saat/hafta (min-max:50.92-728.92) bulunmuştur. Gebe kadınların en çok ev işleri/bakım aktiviteleri (ortanca:143.18 MET-saat/hafta) olmak üzere hafif yoğunluktaki aktivitelerde (ortanca:121.62 MET-saat/hafta) bulundukları belirlenmiştir. Fiziksel aktivite puanları (total aktivite puanı) 31 yaş ve üzerindeki kişilerde, eğitim düzeyi daha düşük olanlarda, gelirleri daha düşük olanlarda, yardımcı üreme tekniği tedavisi almayanlarda, çalışanlarda ve ikinci ya da daha fazla sayıdaki gebeliğini yaşayan kadınlarda daha fazla bulunmuştur(p0.05). Sonuç: Çalışmamızdaki gebelerin en çok hafif yoğunluktaki aktivitelerde bulundukları, trimesterler ilerledikçe fiziksel aktivite seviyelerinin değişmediği, anksiyete düzeyinin en fazla ikinci trimesterde olduğu belirlendi. Çalışmamızda gebelikte yapılan fiziksel aktivite ile ansiyete düzeyleri arasında ilişki saptanmadı. Farklı metadolojik yöntemlerle daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Gebelik, Fiziksel Aktivite, Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi, Anksiyete
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed to determine the physical activity levels and anxiety levels of pregnant women at different pregnancy periods and to evaluate the relationship between physical activity and anxiety. Materials and Methods: Our study was conducted with 150 participants at the Gynaecology and Obstetrics Polyclinic of Bolu Abant İzzet Baysal Training and Research Hospital. Sociodemographic form, Pregnancy Physical Activity Questionnaire (PPAQ) and Beck Anxiety Inventory (BAI) were applied to the participants. Results: The average total activity score of the participants was found to be 274.05 ±120.15 metabolic equivalent (MET)-hours/week (min-max: 50.92-728.92). Pregnant women were found to engage mostly in light-intensity activities (median: 121.62 MET-hours/week), with housework/caring activities being the most common (median: 143.18 MET-hours/week). Physical activity scores (total activity score) were found to be higher in women aged 31 years and older, those with lower educational level, those with lower income, those who did not receive assisted reproductive technique treatment, those who were employed and women who had their second or more pregnancies (p0.05). Conclusion: It was found that the pregnant women in our study mostly engaged in lightintensity activities, their physical activity levels did not change as the trimesters progressed, and the anxiety level was highest in the second trimester. In our study, no relationship was found between physical activity during pregnancy and anxiety levels. More studies are needed with different methodological methods. KEY WORDS: Pregnancy, Physical Activity, Pregnancy Physical Activity Questionnaire, Anxiety