Term gebelerde doğum eyleminin augmentasyonu/indüksiyonu amacıyla intermittan meme stimulasyonu uygulamasının maternal ve fetal sonuçlara etkisi
Maternal and fetal outcomes of breast stimulation for augmentation/ induction of labor in term pregnancies
- Tez No: 855945
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmanın amacı term gebelerde doğum indüksiyonu/augmentasyonu amacıyla uygulanan meme başı stimülasyonunun doğum eylemine aktif katkısı olduğunu ve aynı zamanda gebelerin travay süresince hissettikleri ağrı seviyesinin anlamlı olarak azaldığını göstermektir. YÖNTEM: Bu prospektif randomize kontrollü çalışma 1 Temmuz 2023 ve 1 Şubat 2024 tarihleri arasında T.C. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastane'si doğumhanesine doğum eylemi başlayarak ya da doğum eyleminin başlatılması amacıyla yatırılan servikal dilatasyonu 3 cm ile 4 cm arasında, Bishop skoru
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The aim of this study is to show that nipple stimulation applied for labor induction/augmentation in term pregnant women has an active contribution to labor and at the same time, the level of pain felt by pregnant women during labor is significantly reduced. MATERIALS AND METHODS: This prospective study was conducted between July 1 2023 and February 1 2024 in the labor and delivery room of T.C. Sakarya University Research and Training Hospital. It was conducted with 110 patients with cervical dilatation between 3 cm and 4 cm, Bishop score